500 Internal Server Error Sebep&Çözüm

Bugün bir yazı daha yazmak istedim. Web ile uğraşan çoğu arkadaşımızın sorunlarından biri “500 Internal Server Error”. Bu hata biz kaynaklı da olabilir sunucu kaynaklı da.

Bilirim ki bu hata çoğu zaman çileden çıkarır site sahiplerini. Ben de yardımcı olabilmek amacıyla bu yazıyı hazırladım. Tek tek sıralayacak olursak hatanın bazı nedenleri şunlardır.

  • Sitenize ait dosyaların CHMOD ayarlarını kontrol edin.
  • Safemod ayarları en yüksek derecede bir hosting firmasıyla çalışıyorsanız bu hatayı alabilirsiniz. Klasör CHMOD ayarlarının önerilen ayarlarda olduğuna dikkat edin. Genelde 755 ve 644 olmalıdır.
  • .htaccess kodunuz içerisinde yer alan bazı kodlar sunucunuzda çalışmıyor olabilir. Son zamanlarda bu dosyayla oynadıysanız eski ayarlarınıza dönün ya da kullandığınız içerik sisteminin orjinal .htaccess dosyasını kullanın.
  • Kullandığınız script sunucu kaynaklarını aşırı tüketiyor ve meşgul ediyor olabilir. Sayfada gösterdiğiniz sorgu sayısını azaltarak aşırı kaynak tüketimini azaltabilirsiniz.

Lanet görüntü

  • Sunucunuz geçici olarak kullanım dışı olabilir. Eğer önceki yöntemler işe yaramıyorsa sunucu sahibiyle görüşün. Sistem bakım ya da arıza durumunda kısa süreli askıya alınmış olabilir. Eğer ftp sunucunuza ya da yönetici panelinize ulaşamıyorsanız büyük ihtimalle sunucu kaynaklı bir hatayla karşı karşıya kalmışız demektir.
  • Kullandığınız scriptin orjinal halini başka sunucularda ya da localhost’ta deneyin. Eğer problem yine devam ediyorsa script muhtemelen hatalı kod içeriyor anlamına gelir.

Benim karşılaştığım, çözümünde yardımcı olabileceğim hatalar bunlar. Eğer ki ilerde yeni hatalarla karşılaşırsam çözüm yollarını araştırıp yayınlarım.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu (:

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir