Battlefield 3

Bir oyunu aldınız, oyun konsolunuza ya da bilgisayarınıza yerleştirdiniz dvdyi. Kurdunuz. Evet son aşama, oyunu açıyoruz.
Ne bekliyorsunuz peki? Atmosfer mi? Oynanabilirlik mi? Grafik mi ya da ses mi? Bu kriterler arasında benim gördüğüm anlaşmazlık oynanabilirlik ve grafik arasında. Ben tüm faktörlerin dengeli olması taraftarıyım. Grafik 10 üzerinden 10 ama oynanabilirlik beş para etmez ise ben o oyunu bir kez oynarım ikinci sefere elim gitmez. Bu grafik tartışması son zamanlarda çıktı zaten. Kült yapımlardan örnek vereyim, Half-Life. Zamanın çığır açan yapımı. Şimdi bile oynanıyor. Neden? Yapım kaliteli. Diğer bir taraftan Doom 3 diyeyim, grafik olarak gayet başarılı bir yapım ancak korkudan köşeyi dönemiyorum ben nasıl oynayayım o oyunu. Tabi oyunun amacı korku unsuru ama abartılı atmosferi olması oynanabilirliği etkiliyor.

Konuyu başka yerlere çekmeden ana konumuza dönelim. Battlefield 3.
Özet bir inceleme yapmak istiyorum.
Atmosfer
Savaş alanındayız. Silah tepmeleri, müzikler, efektler, sinematik ara bölümler sizi sarıyor resmen. Akıcı oyun oynamak diye buna derim ben. Takım halinde ilerlemek ve hem atakta hem takımınızı koruma rolünde oynamak dengeli bir oynayış sunuyor.
Oynanabilirlik
Fps’yi sevmemdeki baş sebeplerden biri de oynanabilirlikteki kolaylıktır. Nişan al, ateş et, hedefi indir! Aşırı derecede stratejiye kaçmadan ya da basit oynayışa itmeden orta yolu bulmuş DICE. Rastgele ateş edemiyorsunuz, silah tepmeleri bunu engelliyor. Labirent haritalar ya da anlamsız görev istekleri yok. Ve bomba. Araç kullanımı. Jet kaldırma bölümünde heyecanlandım diyebilirim. O atmosferi yaşatıyor gibi. Hiçbir fps oyununda tank kullanmak bu kadar zevk vermemişti. Diğer araçların kullanımı ise fizik motoruna uygun bir halde çok zevkli bir hal almış.

Here we go!

Here we go!

Grafik ve Fizik Motoru
Ben susuyorum Frostbite 2.0 konuşuyor.
Sesler
Bunca zaman çatapat sesleriyle kandırmışlar bizi demek istiyorum sadece. Geniş bir koridorda ateş ederken çıkan sesle dar alanda ateş ettiğimizde çıkan ses arasında farkı duymanızı istiyorum oynarsanız. Ayrıntılara verilen önem sizi savaş alanının içerisinde hissettiriyor.
Açtım, oynadım, beğendim ve cd-key siparişiyle orjinal oyunumun sahibi oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir