Ben Bu Oyunu Oynarım!

Bilgisayar başında oyun oynayarak çok zamanımı geçirmişimdir. Ancak bu konuda hayli seçici bir tutum içindeyim. Orjinal oyun almak , her oyunu oynayan için zor bu da korsan oyuna itiyor. Ama seçici davranmak ve kutulu oyun yerinde orjinal cd-key almak hem orjinal oyun almayı mümkün kılıyor hem de size koleksiyon kurma imkanı veriyor. Bunu biraz daha açayım isterseniz.

Kutulu oyun demek, elle tutulur gözle görülür oyun demektir. Yani oyunun dvdsi size paket halinde gönderilir ya da siz gider alırsınız. Yurtdışından (oyunun Türk yapımı olmadığını varsayarak) gelen kutulu oyunlara haliyle vergi ve kargo ücreti ekleniyor bu da ekstra maliyete sebep oluyor. Haliyle ekstra masraf demek ilgiyi düşürmek demek. Ama biz ne yapıyoruz ? Oyunun cd-keyini satın alma yoluna gidiyoruz.

Peki neden? Şöyle sıralayayım.

  • Günümüzde artık bu yöntem daha yaygın hale gelmekte. EA tarafından Origin kullanıma sürüldü ve uzun süredir bilinen Steam böyle çalışıyor. (Bu paneller zaman zaman çok güzel indirimler yapıyor. Takipte kalmanızı tavsiye ederim)
  • Diyelim ki kutulu oyun aldınız. E ne oldu ? En fazla resmini çekip paylaşırsınız bak benim orjinal oyunum var. Şaka şaka 🙂 , tabi ki onun da ayrı bir yeri var ancak orjinal oyun demek cd-dvd içerisindeki oyunun orjinal olması demek değil (bir bakıma) orjinal demek, firma tarafından size verilen şifrenin yasal olması demektir. Yani internetten herhangi bir siteden indirdiğiniz oyuna cd-key girerek orjinal hale getirebilirsiniz. İsterseniz indirdiğiniz oyunu kendi dvd’nize yazar saklarsınız. Bu size kalmış.
  • Cd-key ile bahsettiğim Origin ve Steam gibi panellerden oyunu direkt indirebilir ve aktif hale getirebilirsiniz.
  • Benim gibi fps çokluoyuncu (multiplayer) modu düşkünü biriyseniz artık orjinal oyun almanız gerekiyor. Çünkü bundan böyle firmalar tarafından büyük önlem alınıyor. Orjinal oyun almayana oynatmıyoruz diyorlar ki sonuna kadar haklılar. Böylelikle hile yapanlardan arındırılmış bir şekilde keyifle oyun oynayabiliyorsunuz. ( Parayla hile yapanları saymıyorum)
  • En önemli faktörlerden birisi. Fiyat. Örnek vermek amacıyla Battlefield 3 diyorum. Kutulu oyun fiyatı 50-60 $ aralığında. Cd-key fiyatı ise 15-20 $ arasında değişiyor. Aradaki farkı baz alırsak bir kutulu oyun fiyatına 3 orjinal cd-key alabiliriz demek bu.

Günlük 1 lira atsanız kenara ayda bir oyun alabilirsiniz, zaten verdiğim Battlefield 3 örneği piyasadaki alabileceğiniz oyunlar arasında pahalı sayılabilecek derecede.
Bilmiyorum ama bana göre koleksiyon yapmak (sonradan birilerine göstermek için değil) ilgi çekici geliyor.
Bence sizde böyle yapın. Yapın ki sonradan neden bizim ülkemizde oyun piyasası gelişmiyor, neden oyunlarda Türkçe dil desteği yok demeyelim. Ben olsam ben de dil desteği vermezdim benim ürünüme saygı göstermeyen bir ülke oyuncularına. Acı ama gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir