Hayal Üzerine

İnsanların hayalleri vardır, gerçekleştirmek istediği. Bir dönüm noktasına karşılık gelir bazen bu hayallerin doğumu. Bazen de küçüklükten beri vardır. Beslenir sizden büyür artık gerçekleşme zamanı gelir. Hayal değil artık somut olmak isterler. Yapmamız gereken ise elimizden geldiğince gerçeğe dönüştürmektir hayalleri. Kimisi dünya turu ister, kimisi güzel bir hayat, bir oyuncak da olabilir bu hayal yazılmamış bir kitap da. Sana bağlı, bana bağlı bu. Hayalinin gücüne bağlı gerçek olması muhtemel düşünceler.

Benim hayalim, daha küçükten beri, doktor olmak. Pek güç gerektirmeyen bir hayal olsa gerek. Ama hiç değişmedi bu fikir. Ne olmak istiyorsam küçükken şu an o olmak istiyorum hala. Bunun için şükretmem lazım. Benim için öyle büyüktü ki bu hayal kırılsaydı çok acıtırdı. Alışmıştım çünkü onunla yaşamaya, ne varsa temeli belli onun üzerine kuruluydu. Hata mıydı yoksa risk mi bilmiyorum. Bildiğim ve emin olduğum tek şey kırılsaydı fena acıtacağıydı. Kırılmadı, henüz. Annem, babam, kardeşim ve sevdiklerim arkamda ya da karşımda değildi hiç bir zaman. Hep yanımdaydı onlar. Tüm destekleriyle. Tek başıma gerçekleştiremeyeceğimi biliyordum, onlar sayesinde şekil almaya başladı hayallerim.

Hayallerinizin peşinden koşun demek istemiyorum. Her ne kadar bunu yapmış olsam da yaptığımı yaptırmak gibi bir düşüncem yok. Fikir vermek değil de sadece bir kaç ışık yakmak istiyorum zihninizde, aslında kıvılcım da olur.

Hayallerini es geçme okuyucu. Olmaz deme, olmaz diyeceksen hayal etme. Çöle yağmur yağdırmak gibi de olabilir bu hayal. Olmayacak olanı herkes hayal edebilir. Akşam eve gidince uyumak da olabilir hayalin, dünyayı değiştirmek de. Ben olasılığa inanmıyorum. Bir torbada 9 beyaz 1 kırmızı top varsa, o torbadan kırmızı top çıkma olasılığı benim için yüzde elliden ne aşağı ne yukarıdır.  Bilim farklı söyleyebilir, ben her bilime inanmak zorunda da değilim.

Sen de değilsin. Herkesin olmaz dediği bir işte ısrarlıysan devam et. Bu fikir sizce nasıl demek kadar ucuz bir düşünce yoktur inan bana. Fikrin nasıl olduğunu değil “gerçekleştirme” yolunda neler yapabileceğini sor insanlara. Şiir mi yazıyorsun, nasıl olmuş demesen de olur etrafındakilere. Okuduğunda seninse o, içindekini anlatabildiysen kendine bırak kötü olsun. Başkalarına anlatabilsen şiir yazmazdın zaten, otururdun birinin karşısına konuşurdun uzun uzun.

Hayal diyorum, çocukları düşünün. Hiç otomobil görmemiş bir çocuğa fikri verip çizmesini isteyin ve bunu söz konusu nesneyi görmüş bir çocukla karşılaştırın. Eminim hatrı sayılır farklılıklar çıkacaktır ortaya. Okuyucu, sana sesleniyorum. Gördüğünü değil düşündüğünü çiz. Çiz ki düşündükçe güven kendine. Bu büyük nimeti değerlendir. Farkı düşün, bu seni ister istemez farklı yapacak.

Ancak;

Ne kadar hayal kurarsan kur, onun olmayacağı, gerçekleşmeyeceği bir dünyaya hazır tut kendini. Her düşünce gerçek olacak diye bir kaide yok değil mi? Heyecanıyla yaşa gerçekleşeceğinin beraber yürü onunla ama yalnız kalabileceğini de unutma bir gün. Hayallerinde ne kadar yükselirsen düştüğünde canın o kadar yanacak bunu unutma. Güzel laf tuttum bunu.

2 thoughts on “Hayal Üzerine”

  1. mehmet says:

    her insanın hayalinin gerçekleşmesi dileğiyle dostum.güzel yazı olmuş

    1. admin says:

      Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir