Site İçi Seo Hız İçin Yapılabilecekler

Site içi seo adı altında çok paylaşım vardır internette, arama motorlarını kullanarak rahat bir şekilde ulaşılabilir bu bilgilere. Ben uzun zamandır wordpress kullandığım için kendi edindiğim bilgiler doğrultusunda bir kaç madde yazacağım. Ancak bu konuda site içi seonun sadece hız basamağına değineceğim. Sitemiz için interaktif elementler kategorisine koyabileceğimiz js kodları ile başlayalım. Bir çok arkadaş script optimizasyonu nedir gibi sorular soruyor. Fazla derine inmeden bir kaç bilgi vereyim. Js kodları html içi ya da html dışı çalışabilir. Ancak dökümleri html içidir. (Js=JavaScript)
Eğer kodlarımız kendi sunucumuzda ise önemli olan bu kodları nasıl çağırdığımız değil kaç farklı kod çağırdığımızdır.Mesela;

<script src='link.js' type='text/javascript'/>
<script src='link2.js' type='text/javascript'/>
<script src='link3.js' type='text/javascript'/>

Yerine bu 3 dosyayı optimize edip daha az kaynak gerektirecek şekilde tek bir js ile çağırabilirsiniz.Aksi takdirde sorgu sayısı 3 haneli değerleri bulursa hit kazandığınızda cpu fazla dayanmayacaktır.Sitenizdeki sorgu sayısını footer.php’ye şu kodu ekleyerek öğrenebilirsiniz.

<?php echo $wpdb->num_queries; ?> Sorgu <?php timer_stop(1); ?> Saniyede Oluşturuldu

Seo

Ancak kodlarımızı farklı sunuculardaki kod kütüphanelerinden çekiyorsak çağırma yöntemimiz önem arzedecektir.

Bir diğer yöntem olarak kullandığınız eklentiler js ve css kullanıyorsa ve yerine getirdiği işlemi eklenti olmadan kodlarla halledebiliyorsanız eklenti kullanmamanızı öneririm. Gereğinden fazla js ve css dosyaları sitenizi şişirir.

JS kodlarını optimize edebilirsiniz, internette online optimize araçları mevcut.

Cache yöntemi ile azami derecede hız kazandırabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmayan sitelere her girişte dosyalar yeniden yüklenir, kullananlarda ise önceki ziyaretten bilinen dosyalar ön belleğe yazıldığı için kullanması kolay olacaktır.

Deflate/Gzip kullanarak yükleme dosyalarının boyutlarını düşürebilirsiniz. Halihazırda sitenizde gzip modunun aktif olup olmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

Js dosyalarınızı dışardan (kendi sunucunuz haricinden) çağırmak yerine sunucunuzda barındırmanız daha iyidir. Sunucular arası istek sunucu içi istekten yavaş olabilir.

Sitede hız sizin için önemli bir faktör ise, resimleri CSS Sprite ile çağırın. Bununla ilgili bir makaleyi burada paylaşmıştım.

Resimlerinizi width ve height etiketleriyle kullandığınızda , genel yargı faydalı olduğu yönünde ancak ben bir faydası olacağını sanmıyorum. Çünkü 1000×1000 px boyutlarında bir resmi sitenize yükleyip width height ya da css ile 100×100 px boyutlarına düşürmenizin sadece görüntü olarak bir faydası olacaktır. Yüklenen resim 1000×1000 px boyutunda. Bunun yerine resmi kırparak ya da yeniden boyutlandırarak yükleyin.

Google bir göz gibi çalışır, yani insan gözü önüne gelen bir nesnenin önce şeklini sonra rengini algılar. CSS yi şekil js kodlarını ise renk olarak düşünebiliriz. Google botlarının header.php yi yukardan aşağı doğru taradığını düşünürsek CSS kodlarının js kodlarından yukarda olması bir avantajdır.

Eğer ingilizceniz varsa Google Page Speed Test sayfasını kullanmanızı öneririm. Önem derecesine göre sıralanmış yapılacaklar listesini orada görebilirsiniz.

Şimdilik yüzeysel olarak anlattığım bu konuya ileriki zamanlarda ayrıntılı bir şekilde değineceğim.

Bu konuda amatörce edindiğim ve uyguladığım bilgiler bunlar. Umarım faydası olmuştur. Yanlış anlaşılmalar ya da anlatımlar olabilir, uyarırsanız sevinirim.

Kolay gelsin.

One thought on “Site İçi Seo Hız İçin Yapılabilecekler”

  1. sergenyapim says:

    Daha ayrıntılı bilgiler vermeniz için takip edeceğim. Sonuna kadar okudum ama tek avantaj css sprite tekniğini göstermeniz oldu. Daha kapsamlı bir yazı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir