Sitenizin İstatistiklerini Gösterin

Çoğu kişinin sitesinde göstermek istediği otomatik güncellenen istatistikler kısmıdır. Takdir edersiniz ki her seferinde elle güncellemek zahmetli iş ve bir o kadar da hata sebebidir. Eklenti kullanabilirsiniz bu işlemler için ancak tekrar belirteyim benim görüşüm sitenizde ” ne kadar çok eklenti o kadar çok tehlike ” olduğu için böyle küçük işlemleri eklenti kullanmadan ufak kodlar ekleyerek halledebiliriz. Şimdi vereceğim kodları kullanarak wordpress sitenizde istediğiniz yerde istatistiklerinizi gösterebilirsiniz. Veriler veritabanından çekildiği için ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz, geçelim şimdi neler yapacağımıza.
Öncelikle istatistiklerimizi nerde göstereceğimizi belirleyelim. Ben header kısmında logo üzerinde gösterdiğim için header.php de logo div’inin üzerine ekledim. Siz isteğinize göre yan menülerinize veya footer a ekleyebilirsiniz. Unutmayalım ki eğer görüntü olarak tek bir yerde çıkacaksa #id bir çok kez göstereceksek .class komutlarımızı kullanalım. CSS ve XHTML standartlarına uymak lazım.
Alttaki ilk kodumuzu belirlediğimiz herhangi bir div öğesi içine ekliyoruz. Örnek vermek amacıyla ben

alanını kullanacağım. Tek bir yerde göstereceğim için #id komutumu kullandım. Buna göre istatistik alanımızın kod bölümü

<div id="istatistikler">
<?php
$args=array(
  ‘orderby’ => ‘name’,
  ‘order’ => ‘ASC’
  );
$categories=get_categories($args);
$cat_count = 0;
foreach($categories as $c) {
$cat_count++;
}
$count_posts = wp_count_posts();
$published = $count_posts->publish;
?>
Blogumuzda <strong><?php echo $cat_count; ?></strong> kategori‘de <strong><?php echo $published;?></strong> makale yazılmış. Toplamda ise <strong> <?php echo $wpdb->get_var("SELECT COUNT(*) FROM  $wpdb->comments WHERE comment_approved = '1'");?></strong> yorum bulunmaktadır.
</div>

Şeklinde olacak. Dilerseniz bu kodu direkt olarak kopyalayıp sitenizde uygun bir yere yerleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada; kategori sayımızı, yayınlanmış toplam yazı sayımızı ve mevcut yorum sayımızı göstertik. Görüntü ise şu şekilde olur.
Blogumuzda XX kategoride XX makale yazılmış. Toplamda ise XX yorum bulunmaktadır.
Görüntüyü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Mantık olarak anlatmak gerekir ise, önce bir fonksiyon belirledik. Fonksiyonumuzun doğru çalışması için gerekli isimlendirmeleri yaptık ve döküme sunduk. CSS ile oynayarak tablo genişliği belirleyebilir, arkaplan ekleyebilir ve sitenize göre daha görsel ve uygun bir biçim verebilirsiniz.
Umarım faydalı olmuştur.
Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir