Unuttuk

Medeni olma çabası içerisindeyken unuttuk bazı şeyleri. Unuttuk diyorum çünkü kendimi soyutlamak istemiyorum olmuşlardan. Soğuttular bizi neredeyse tüm kültür ve değerlerimizden.
Bizim dünyamizi onlar kurdular onlar yaşattılar. Farklılıkların zenginlik olduğu ülkemizde farklılıklar artık çatışmaya, ötekileştirmeye ve ayrıma sebep gösterildi.

Bundan 700 yıl öncesinde tam 6 asır boyunca kökleri dört bir yana dağılmış devletin temelleri atılmıştı. O ulu çınarın gövdesi olmasada kökleri hala dört bir yanda. Sebebi çok basit. Ilkokul çocuğu bile size kitabı açıp gösterebilir bunu.

Hoşgörü. Basit bir kavram gibi ancak biz bu basit kavramı uygulayamayacak kadar kuvvetsizleştirildik. Güneş doğudan doğuyor, kimisi gölgemizde refah buluyor kimisi boğuluyordu. Ama bitirdiler. Elimizden alarak tüm değerlerimizi. Hatta elimizden aldılar demek bile yanlış olur, kendimiz verdik.

Bir cumhuriyet kuruldu küllerin üzerine, Atamız bizlere emanet etti, kültürü yeniden canlandırdı, ancak biz yine uyuduk, uyutulduk ve unuttuk. Neredeyse cadılar bayramını kutlayacak hale geldik. Eğitim için aranan değil arayan durumuna düştük, yılbaşı için hindiler masaları oyuncaklar ağaçları süslemeye başladı.

Demiyorum ki yapılmasın bunlar, demiyorum ki yapanlar bizden değil. Ama kaçımız hatırladı bugün ilk günü olan 1433. Hicri Yılbaşını ?

One thought on “Unuttuk”

  1. Muhammed ÇELİK says:

    Abi , çok iyi yazmışsın cidden , unutturdular ; unuttuk ; hatırlamak istemiyoruz da artık . Senin face’de yazmanla farkettim ben de hicri yılbaşı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir