2. Sınıf Sona Erer…

Bugün ki son pratik sınavıyla 2.sınıfı da sona erdirdik. Zor bir komite dönemiydi, çünkü sinir komitesi adı altında bir ton bilgiyi yüklediler, garip. Hocaların insafı da olmasa değil bu komiteyi bu sene ki çoğu komite sınavını geçemezdim-(k). Sınav yaklaşana kadar çok takıldı aklıma, bütünleme sınavım olmadığı için biraz olsun rahattım ama eğer kalma gibi bir durumum olursa ta Antalya’dan Kayseri’ye gelmek zorunda kalacaktım. Otobüs ile yaklaşık 10 saat. Bütünleme sınavına kadar olan 3 haftalık zamanın zehir olmasını hesaba katmıyorum bile. Bütünleme sınavından da kalırsam tek ders sınavına girmek zorunda kalacaktım. Bir bakıma geçmemiz için her türlü yol var ama iyi değerlendirmek gerek. Tek ders sınavı da tüm yaz tatilimi berbat etmeme neden olacaktı. Geçer miydim bu komiteyi ? Büyük ihtimal, ama bütünlemede mi tek derste mi orası meçhul.

Çok şükür final sınavında geçtik de güzel bir yaz tatili yapmak nasip oldu. Yaklaşan LYS sınavı ve yapılacak olan tercihlere değinmek istiyorum. 2 yıl önce ben de o stresli dönemden geçtim. Bir kaç küçük öneride bulunmak lazım, en azından denk gelen bir kaç kişi olursa ve dikkate alırlarsa mutlaka faydalı olacaktır.

Öncelikle insan olduğunuzu ve çeşitli zaaflara sahip olduğunuzu unutmayın. Zaten zorlu bir sınav döneminden geçmişsiniz bir de sevmediğiniz istemediğiniz bir bölüme giderek hayatınızın geri kalanını zehir etmeyin. Benim ailem doktor olmamı istiyordu, ben de bunu istiyordum, şu an sevdiğim işi yapacak olmanın verdiği gazla ilerliyorum başka bir destek noktası yok yani.

Gideceğiniz üniversiteyi internetteki bilgilerle araştırmayın. Mümkünse gitmek istediğiniz bölümden bir kaç kişi bulup onlara geniş kapsamlı sorular sorun. Çünkü okumak sadece kitaba başını sokup kavramların mantıklarını kavramak ya da ezberlemek değil. Siz insansınız dedim, istekleriniz olacak. Sıkıldığınız vakit gezmek isteyeceksiniz, farklı yerler görmek isteyeceksiniz. Bunların hepsinin bir harmanlanmış halini orada okuyan bir öğrenciden başka kimse bilemez. Damdan düşme meselesi gibi diyelim.

Facebook denen bir makine var, bu aşamada kullanabilirsiniz.

İnanın bu tercih aşaması zor. Yani düşünün 2-4-6 artık kaç yıl okuyacaksanız orada geçireceksiniz. Vereceğiniz karardan pişman olmamak için hem aileniz hem kendi kararlarınız hem de şehir ve üniversite şartlarını düşünüp bir liste hazırlamanız gayet mantıklı. Tabii bu liste sizin bu saydığım kriterlere verdiğiniz önem derecesine göre oluşacak.

Şimdi karnım acıktı ben bir şeyler yemeye gideyim, sonra devam ederim 🙂

Kendinize iyi bakın ve ileri dönük düşünün. Ben 6 yıl nasıl bitecek diyordum ama şimdiden 2 yılı devirdik, bir bakıma seneye yeni başlıyor gibiyim.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir