3D Oyun Motorları

3D Oyun Motorları

3D oyun motorları, 3d oyunlar yapmanıza yarayan ve bu konu hakkında birçok program barındıran bir araçtır. Peki bu programlar hangileridir?

Blender Oyun Motoru

Blender, birçok konuda (animasyon, modelleme vb.) kendini kanıtlamış sevilen ve rağmet gören bir yazılımdır. Bu oyun motorunda 3d oyunlar yapabilir veya hazır oyunları düzenleyebilirsiniz. İçerdiği mantık editörü aracılığıyla etkileşimli davranışları tanımlayabilirsiniz. Yazılım Windows, Linux gibi birçok işletim sisteminde çalışabilmektedir.

Ogre 3D Oyun Motoru

Ogre adı verilen 3D oyun motoru, bir çekirdek ekip tarafından yazılmış ve yönetilen, giderek kendini geliştiren ve büyüyen kullanıcılar tarafından desteklenen açık kaynak kodlu bir 3D oyun motorudur. Bu oyun motoru C++ programlama diliyle yazılmıştır. Windows, Linux gibi birçok işletim sisteminde çalışıp 2D ve 3D oyunlar ve grafik uygulamalarını desteklemektedir.

Cafu Oyun Motoru

Cafu oyun motoru ile çoklu oyuncu desteği sunan FPS tarzı oyunlar oluşturabilirsiniz. Bu oyun motoru tamamen ücretsizdir. Lua ve C++ programlama diliyle yazılmıştır. Cafu eğitim, mimari yazılımlar olmak üzere çeşitli 3 boyutlu uygulamalar ve oyunlar oluşturmanızda da yardımcı olacaktır. Bu oyun motoru jpeg, bmp, tga ve png türündeki dosyaların doğrudan kullanılmasına olanak sağlar.

Spring Oyun Motoru

Spring oyun motoru, hem tekil hep çoğul oyuncu desteği sunan oyunlar oluşturabildiğiniz açık kaynak kodlu bir oyun motorudur. Bu oyun motoru C++ ve Lua programlama dilleri yazılmıştır. Aynı zamanda gelişmiş editörü ile hızlı ve kolayca yeni oyun haritaları oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir