Alternatif Turizm

İslam Dinini hayatın merkezine almış insanların da günaha girmeden, veyahut asgari düzeyde günaha girip, tatil yapabilcekleri imkanların sağlanmasına genel olarak alternatif turizm deniyor. Bu tarz turizmin tesislerine de islami oteller adı veriliyor. İslam Dininin şartlarının 32 veya 54 ile sınırlı olmayıp Kur’an-ı Kerim’de geçen 6000 küsür ayetin, hatta her kelimenin ve harfin bu dinin bir şartı olduğunu kabul edenlerin içkili, dansözlü, bikinili, diskolu yerlerde eğlenmeleri beklenemezdi.

Peki islami oteller olarak da adlandırılan bu tarz konaklama tesisleri neyin alternatifidir?

İçkisiz oteller, içkili otellerin alternatifidir.

Kadın erkek ayrı yüzme havuzları olan oteller, kadın ve erkeklerin yarı çıplak beraberce havuza girdikleri otellerin alternatifidir.

Cuma akşamları ve dini gün ve gecelerde sohbetlerin yapıldığı, Kur’an-ı Kerim okunduğu oteller, sabahlara kadar alkolün etkisiyle vur patlasın çal oynasıncıların fütursuzca zıvanadan çıktığı otellerin alternatifidir.

Lobide çayınızı yudumlarken fonda ilahilerin, sanat müziğinin ve klasik müziğin hafiften kulağınıza çalındığı oteller, gürültücü ve kimsenin sözlerini anlamadığı yabancı pop müziklerinin eşliğinde sabaha başağrısı ve mide bulantısıyla uyanılan otellerin alternatifidir.

Sıyları 40’ın üzerinde olan bu otellerin hepsinin yukarıda saydığımız özellikte olmasını temenni ederdik elbette. Fakat bir kısmı islami kültürden yoksun kişilerce işletildiğinden yavan ekmek tadından öteye gidemiyor.

Bu yıl Alanya’da 40 küsür tesislik muhafazakar oteller kervanına Adenya Hotel ismiyle yeni bir tesis daha eklendi. Adenya Hotel’da hizmete bu yıl girecek olan bir tesis. Firma, otelin 5 yıldız standartlarında olacağı duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir