Araç Satış Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Otomobil üretimi, günden güne hız kazanan ve yeni gelişmelerle birlikte desteklenen bir yapıya sahiptir. Üretilen bu araçlar, ilk olarak 0 km şeklinde satışa sunulmaktadır. 0 km olarak alınan araçlar, alıcı tarafından 2.el olarak satılabilmektedir. Bu durumda ilk alıcı, satıcı durumuna geçer ve araç bu şekilde el değiştirebilir. Araç satış işlemleri, kendine has bir piyasa oluşturma eğilimindedir.

Araç satış piyasası dendiğinde akla araç satışı ile ilgili unsurlar ve rol modelleri gelir. Firmalar, araç satış konusunda genel satış hizmeti sunan tüzel kişilerdir. Firmalardan alınan arabalar, az önce bahsettiğimiz gibi 2.el olarak satılabilmektedir.

Araç Satışında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç satış konusunda dikkatli davranmamız gereken bazı özel anlar ve durumlar mevcuttur. Almak istediğimiz araç ya da araçlarla ilgili tüm araştırmaları tam olarak yapmış olmalıyız. Alacağımız aracın modeli, markası, gücü, performansı, garantisi ve ömrü hakkında genel bilgilere erişerek bu araştırmaları az çok yapabiliriz. Araba satışında ayrıca arabanın fiziki durumu ile ilgili inceleme yapmamız da gereklidir. Fiziki inceleme, bir takım mercilerce de yapılabilir.

Örneğin; aracın sigorta işlemleri, trafik kaydı ve benzeri bilgileri Trafik Müdürlüğü’nden öğrenebiliriz. Araç satış işlemleri sanal ortam üzerinden de sağlanmaktadır. Gerek 0 km araçlar, gerekse 2.el otomobiller için internette çok sağlam ve ciddi bir piyasanın olduğunu söylememiz mümkün.

Araç satış oranlarında son yıllarda ciddi bir artış meydana gelmiştir. İnsanların araba ihtiyacının ve ekonomik imkânlarının artması, bu durum üzerinde doğrudan doğruya etkilidir. İnsanlar, bu nedenle yeni araçlar almaya yönelmiş, araç sahipleri de araçlarını takas ya da yenileme yoluyla değiştirmişlerdir.

Araç satış konusunda tescilli bir uzmana gereksinim duyuyorsanız size yapabileceğimiz en iyi öneri; http://www.fiat.com.tr/kampanyalar/Sayfalar/Satis.aspx bağlantısı olacaktır. Bu bağlantı üzerinden araç satış işlemleri ile ilgili önemli bilgilere erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir