Benzinli Otomobil Mi Dizel Mi?

Benzinli Otomobil Mi Dizel Mi?

Yazıma öncelikle ülkemizde son yıllarda oluşan benzinli otomobil fobisini anlatarak başlamak istiyorum. Ülkemizde son yıllarda sürekli akaryakıta konan zamlar yüzünden benzinli araç sahipleri isyan eder duruma gelmişlerdir. Bunda da haksız olduklarını düşünmüyorum. Benzinlikler adeta insanların korkulu rüyası haline gelmişlerdir. Araçlarının benzini bitmesin diye türlü türlü yollar üretmektedirler. Bunlara kestirme yollardan gitme, ışıklarda arabayı stop etme ve yokuş aşağı arabayı stop etme örneklerine verebiliriz. Aslında bu saydığım şeylerin bir çoğu tehlikeli şeylerdir. Fakat onlar da ne yapsın benzin altınla yarış eder durumda.

Hal böyle olunca araba firmaları da benzinli otomobilleri ülkemizde satamadıkları için farklı modeller üretmeye başlamışlardır. Bunların en başında dizel otomobiller gelmektedir. Benzinli otomobillere göre dizel otomobillerin deposunu doldurmak daha ucuzdur. Fakat bir dizel arabadan bir benzinli otomobil performansı alınamaz, ayrıca ilerleyen zamanlarda da dizel arabaların masrafları katlanarak artmaktadır.

Dizel Arabaların Masrafları Aslında Benzinlilere Göre Daha Fazladır

Dizel arabalar belli bir kilometreyi geçtikten sonra enjeksiyon ayarı istemektedir. Bu durumda yeni enjektör alarak aracınızı ayarlatmış olacaksınız. Aksi takdir de aracınızın motoru üfleme yapar ve hem yakıtı artar hem de çekişi düşer. Enjektörlerin parası da bir hayli fazladır. Eğer bir dizel araba alıp onu benzinli otomobil gibi uzun süre kullanmak istiyorsanız bunu unutun. Dizel arabalar benzinli otomobillere göre hem daha pahalıdır, hem de uzun süre kullanılmaz. Bir nevi şunu da diyebiliriz dizel arabayla ekonomi yapılmaz. Benzinli otomobil sizi benzinliklerde zor duruma sokabilir fakat uzun vadede 15-20 gibi bir zaman kullanma düşünülüyorsa bu süre içersinde size paranız geri dönecektir. Benzinli otomobillerin motor ömrü uzun olur, yol çekişi daima iyi olur ve enjektör ayarı da istemez. Hem onları alırken dizel modellerine göre 10-15 bin Tl gibi bir ekonomide yapmış olursunuz. Daha fazla bilgi için http://www.fiat.com.tr/hizmetler/sayfalar/FiatHizmetler.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

One thought on “Benzinli Otomobil Mi Dizel Mi?”

  1. Ustanın Mutfağı says:

    Basit bir hesap yapmıştım geçtğimiz sene. Dizel araç kullananlar, 2 yılda toplamda 120.000 km. den daha fazla yol yaparlarsa, ancak o zaman avantajlı oluyorlar. Var mı bu kadar yol yapan??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir