Beyin Tümörü Nedir ?

Merhabalar, kısa bir ara vermek zorunda kaldım yazılarıma bu sırada ise bir kaç tanıtım yazısı yayınladım. Gelen görüşler kötü yapmadığım yönünde, bu demek değildir ki tanıtım yazısına boğacağım sizi. Rahatsız edici olduğunun farkındayım ancak blogun devamlılığı için gerekli oluyor. Sağlık makalelerine devam etmek istiyorum. Başlıktan da anlaşılabileceği gibi beyin tümörü nedir, beyin tümörünün farklı türleri var mıdır,beynin bölümleri ve işlevleri nelerdir, beyin tümörü nasıl tedavi edilir gibi noktalara kısaca değinmek istiyorum. 

Beyin Tümörü Nedir ?

Beyin tümörü, merkezi sinir sistemindeki (beyin ve omurilik) hücrelerin kontrolsüzce büyümesi ve tümör adı verilen bir kütle oluşturmasıyla başlar. Primer beyin tümörü başlangıç yeri beyin olan tümördür. En sık rastlanan beyin tümörü, beyindeki glial hücre adı verilen destekleyici bir hücreden doğan gliomadır. Beyin tümörleri iyi ya da kötü huylu olabilir.

Beyin Tümörü - Tomografi

Beynin Bölümleri ve İşlevleri Nelerdir ?

Beyin, vücudun spesifik fonksiyonlarını kontrol eden ve dört loba bölünmüş olan serebrumdan oluşmaktadır. Serebrumun altında bulunan serebellum (beyincik) koordinasyon ve dengeyi kontrol eder. Beyin sapı omuriliğe bağlanır ve kalbin atışını ve nefes alma gibi hayati önem arzeden istemsiz hareketleri kontrol eder.

Meninksler beyni ve omuriliği saran ve koruyan zarlardır. Bu zarın iltihaplanması sonucu menenjit denen hastalık ortaya çıkar.

Beyin Tümörlerinin Farklı Türleri Var Mıdır ?

Primer beyin tümörlerinin 1o0’den fazla çeşidi vardır. Beyin tümörü tanısı konulduğunda doktorlar tümör hakkında olabildiğince çok bilgi toplayabilmek için çeşitli testler yapacaklardır.

Tümör hücrelerinin mikroskop altında nasıl göründüğü ve tümörün yerleşimi, doktorlara en iyi tedaviyi planlamada ve hastanın gidişatını belirlemede yardımcı olan faktörlerdendir.

Beyin Tümörü Nasıl Tedavi Edilir ?

Beyin tümörünün tedavisi tümörün büyüklüğüne ve yerleşimine, tümörün kanseröz olup olmadığına, kanserin yayılıp yayılmadığına ve kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır. Üç temel tedavi seçeneği cerrahi, radyasyon (ışın tedavisi) ve kemoterapidir. Tipik olarak tedavi cerrahi ile başlar, onu ışın tedavisi izler, daha sonra ise tek bir ilaç veya bir kaç ilacın birlikte kullanıldığı kemoterapi uygulanır. Cerrahi, beyin tümörleri için kullanılan en yaygın tedavidir.

Beyin tümörünün çıkarılması veya büyüklüğünün azaltılmasının yanı sıra cerrah analiz için doku örneği de alabilir. Bazı tümör tipleri için analiz sonuçları kemoterapi veya ışın tedavisinin etkili olup olmayacağını göstermede yardımcı olabilir. Kemoterapinin ve ışın tedavisinin amacı cerrahiden sonra çıkarılmamış tümör kalmışsa tedavi etmek, tümörün büyümesini yavaşlatmak veya semptomları azaltmaktır.

Tedaviye ilişkin karar verirken hastalar bir klinik çalışmaya katılmayı düşünebilirler ; mevcut tüm tedavi seçenekleri için doktorunuza başvurabilirsiniz. Beyin tümörü tedavisinin yan etkileri sıklıkla engellenebilir veya size sağlık hizmeti verenler tarafından oluşturulan ekip yardımıyla üstesinden gelinebilir. Destekleyici bakım hastanın yaşam kalitesini artırır ve beyin tümörü bulunan hastaların tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir