CloudFlare Nedir ?

Önceden duymuş ve merak etmiş olabilirsiniz. Ya da ilk defa duyacaksınızdır. Nedir bu CloudFlare ?. Kısaca açıklama yapıp temel mantığından bahsetmek istiyorum. CloudFlare muadili çoğu ücretli servisin yaptığını ücretsiz ve açık kaynak kodlu yapan bir nevi önbellekleme hizmetidir. Bu projede temel işlevler ücretsiz ancak ekstralar ücrete tabi olarak kullanılıyor. Profesyonel amaca yönelik hizmet vermiyorsanız, sitelerinizde CloudFlare gibi ücretsiz önbellekleme hizmetlerini kullanabilirsiniz. Açılışı yaptıktan sonra gelelim biraz ayrıntılı anlatıma.

Cloudflare sitenizin ayna görüntüsünü kendi barındırdığı yurtdışı lokasyonlu sunucularda barındıran ve sizi olası saldırılardan koruyabilen, yurtdışı ziyaretçilerinizin sitenize daha çabuk ulaşabilmesini sağlayan ve bant genişliğinizden kâr elde etmenize olanak veren bir projedir. Ayrıca sunucunuzda oluşabilecek kısa süreli bağlantı kopukluklarını telafi edebilecek düzeyde bir hizmet veriyor. Yani kopukluk yaşansa bile ziyaretçileriniz sitenize girebilecek ve siz sorunu düzeltene kadar etkilenmeyecekler.

Sitenize karşı yapılabilecek DDoS gibi saldırılara da engel olabilecek olan CloudFlare yüzde 30’luk sayfa açılış hızı ve yüzde 60’lık bant genişliği tasarrufu ile çoğu ücretli hizmet sağlayıcıdan daha iyi.

Sistemin işleyişi şu şekilde. CloudFlare’ın arkasına aldığınız sitenize giren kullanıcının coğrafi konumu tespit ediliyor ve CloudFlare’ın en yakın sunucusuna aktarılıyor. CDN yani Content Delivery Network adlı bu teknolojiyi bir adım daha öteye taşıyan CloudFlare sitenizin hem hızını artırıyor hem de kaynak tüketimini en aza indiriyor.

CloudFlare'ın kullandığı CDN sunucular

CloudFlare hizmetinden yararlanmanız demek; kullanıcının önce CloudFlare sunucusunu ziyareti daha sonra sizin sunucunuza ulaşması demek. Bir nevi ön aşama diyebiliriz. Ancak kullanıcının bu noktada etkilendiği bir aşama yok. CloudFlare bunu otomatik olarak yapıyor. Yani kullanıcı normalde sizin sitenizi geziyor gibi rutin şekilde devam ediyor. CloudFlare, kendi sunucusuna ulaşan ziyaretçiyi sizin sunucunuza göndermeden önce güvenlik filtresinden geçiriyor. Bu yüzden sitenize gerçekleşecek olası saldırıları da önlüyor. Yapılan saldırıları CloudFlare panelinden ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

CloudFlare Nasıl Çalışır

CloudFlare Nasıl Çalışır

Tüm bunları yapmak ve sitenizi CloudFlare ile güçlendirmek istiyorsanız ücretsiz üyelik aşamasından sonra sitenizi kullanıcı panelinden eklemelisiniz. Kısa bir süre sonra NS adresleriniz taranacak ve size yeni NS adresleri verilecek. Son olarak yapmanız gereken ise verilen yeni NS adreslerinizi domain kontrol panelinizden eskileriyle değiştirip değişimi onaylamak.

Yeni NS’lerin onaylanıp tam olarak oturması için 24 ya da 48 saat beklemeniz gerekebilir. Genelde 1-2 saat içerisinde tam performans kullanıma başlayabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.

İyi çalışmalar dilerim.

One thought on “CloudFlare Nedir ?”

  1. Erdem says:

    Ucuz etin yahnisi pahalı olur diye boşa dememişler. Daha önceki tüm Cloudflare denemeleri bana yarardan çok zarar getirdi. Nasıl bir sistemse Cloudflare kurulumunun ardından site çoğu zaman kapalı duruma düşmeye başladı. Zorunlu olarak iptal ettik haliyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir