Çocuklarımıza Engellileri Anlatalım!

Dün internette sörf yaparken içimi açıtan bir yazıyla karşılaştım. Yazının başlığı engellilerle alay edilmesi konmuştu. Başlığı görünce kim hangi viçdan engellilerle alay edebilir diye yazıyı okumaya koyuldum. Yazıda henüz 9 yaşındaki engelli bir çocuğun okuldaki yaşıtları tarafından alay edilmesi bir annenin ağzından isyan edercesine anlatılıyordu. Yazi inanılmaz derecede moralimi bozmuştu. Engellilerle alay edilmesinin nedenlerini kendimce düşünmeye başladım. Burada sözü edilen kesim ilk okula giden çocuklar. Elbette o yaştaki çocukları suçlamak doğru değil. Bunun sorumlusu olsa olsa aileleri olmalıydı. Eğer aileleri o çocuklara engelliler hakkında yeterli bilgiyi verebilseydi emin olun bu olay(lar) yaşanmazdı. Bunun tam olarak nedeni toplumun engelliler hakkında bilgi ye yeteri kadar belkide hiç sahip olmamasından kaynaklanıyor bence. Bırakın çocukları bu memlekette yaşayan yaşını başını almış insanlara engelliler hakkında ne biliyorsunuz size “engelli” kelimesi neleri çağrıştırıyor deseniz eminim %99 cevap vermekte bocalayıp durur.

Unutmamak gerekirki engellilerin yaşadıkları sorunlar sadece onları ilgilendirmez. Eğer vicdan sahibi insanlar isek engellilerin sorunlarını sıkıntılarını kendi sorunumuz sıkıntımız olarak görüp çözüm aramalıyız. Hiçbir şey yapamıyorsak bile ebeveynler olarak çocuklarımıza engellilerin yaşamı hakkında kısa şeyler anlatmalıyız. Onların yaşlarını dşünerek onların anlayabileceği dilden konuşarak onlara engellileri az da olsa anlatmalıyız. Unutmamak gerekirki bugünün çocukları yarının büyükleridir. Onlara şimdiden bu türden sosyal olaylar sosyal sorunlar karşısında nasıl duyarlı olmaları gerektiğinin aşısını yapmalıyız.

One thought on “Çocuklarımıza Engellileri Anlatalım!”

  1. Ugur says:

    Bu konuda bende oldukça hassasımdır. Benimde engelli olan kuzenim var, akrabağım var. Onlara karşı yapılan her alaycı bakış veya söz beni üzüyor. Elbette ilkokul çocuklarına tüm suçu yüklemek olmaz. İş herzaman ailede bitiyor. Ailesi tarafından aldığı eğitim ve terbiye onun sosyal yaşamdaki davranışlarını doğrudan etkilemektedir. Düzgün bir eğitim ve terbiye çocuklarımızı duyarlı olmaya yöneltmeliyiz. Sevdiğim bir Atasözü var “Ağaç Yaşken Eğilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir