Dizel Araçların Avantajları

Dizel Araçların Avantajları

Son yıllarda benzine yapılan zamlar yüzünden dizel araçlara olan rağbet patlama noktasına gelmiştir. Buna en iyi örnek olarak ülkemizde son yıllarda yapılan dizel araç satış işlemlerindeki istasistiklere bakabiliriz.

Dizel otomobillerin deposu benzinlilerinkine göre daha ucuza dolduğu için ülkemiz vantaşı çareyi dizel araçlarda bulmuştur. Aslında en ekonomik yöntem lpg’li araçlardır, fakat lpg’li araçların patlama riski yüksek olduğundan herkes dizel otomobilleri tercih etmektedir. Zaten sıfır bir araba aldıktan sonra ona lpg taktırması çok akıllıca bir iş olmayacaktır.

Peki ama dizel araçların fiyatları nerelerdedir?        

Dizel araçlar tabiki de benzinli araçlara göre daha pahalıdır. Bunun sebebi dizel otomobillerin benzinlilere göre daha teferrüatlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bir dizel otomobil benzinli performansı alması çok zordur. Bunun için otomobil mühendisleri sürekli olarak dizel araçlarını benzinli performansına getirebilmek için uğraşmaktadırlar. Bunun içinde ekstra maliyet gerektiğinden dizel otomobiller daha pahalı olmaktadır. Bir diğer sebep de bu arabalara çok rağbet olmasındandır. Arz talep meselesi yüzünden otomobil firmaları daha pahalıya dizel otomobillerini satabildiklerinden  onlar da fiyatlarını aşağıya çekmemektedir.

Benzinli araçların performansının daha üst düzeyde olmasının sebebi yakıtın cinsinden kaynaklanmaktadır. Benzin çabuk alevlenerek yandığı için çok kısa bir sürede enerji üretmektedir. Dizel araçlar ise hala bu duruma tam olarak bir çare bulabilmiş değillerdir. Fakat eğer ekonomik bir dizel araç almak istiyorsanız, bu aracında benzinli modeli ile arasında çok fark olmamasını istiyorsanız o zaman Fiat Albea’ların dizel otomobillerini tercih ediniz.

Fiat araçları hakkında ve firmanın tarihçesi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer http://www.fiat.com.tr/fiatdunyasi/Sayfalar/FiatTarihi.aspx sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada dizel araçların fiyatlarına da bakabilirsiniz. Fiat’ın multijet dizel araçları gerçekten de hem çok az yakmaktadır hem de üstün performans sağlamaktadır. Bu yüzden dizel otomobil almak isteyenler için Fiat’ın multijet araçlarını tavsiye edebilirim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir