Dmoz a Nasıl Kayıt Olurum

İlk zamanlar bahsetmiştim, blog olarak iyi yerlere gelmeyi hedefliyor ve bu hedefte de sağlam adımlarla ilerlemeye çalışıyorum. Bu kapsamda neler yapabileceğimi görmek amacıyla dışarıdan destek almadan kendi imkanlarımla (ücret ödemeden bu iş yapılabiliyor mu tezi doğrultusunda) bir yerlere gelmeye çalışıyorum. İlk ayın dolmasından sonra uğraşlar meyvelerini vermeye başladı diyebilirim. Gözle görülür ilk aşama olarak yaklaşık 5 gün önce başvuru formunu gönderdiğim Dmoz’a eklenmiş olduğumu bildirmek istiyorum. Bu benim için inanılmaz derecede bir mutluluk çünkü kendi tecrübelerimle buraya gelmek gerçekten hoş. Bir çok forumda tartışmada rastladığım olay Dmoz ve rüşvet durumlarıydı. Şimdi ki benim durumum ise bunu çok iyi derecede açıklar nitelikte. Rüşvet felan yok.

Dmoz editörlerinin uygun bulduğu siteler eğer ki uygun koşullar altında başvuru yapılmışsa eklenmemesi için hiç bir neden yok.

Gelelim Dmoz başvurusunun nasıl olması gerektiğine.

Önce şunu açıklığa kavuşturalım. Bizim amacımız faydalı olabilmek. Bu aşamada kendi menfaatlerimizi düşünebiliriz ancak ziyaretçinin menfaatini aşacak bir durumda olmamamız gerekir. Aksi takdir de şu bahsettiğim “reklamım ben!” diye cırtlak cırtlak bağıran sitelere doğru geri evrime girmeye başlarız.

Amacımız fayda olduğu için poh pohlamaktan uzak bir tanıtım yazmamız gerekiyor. Neyse şimdi gerekli açıklamalara geçelim orada anlayacaksınız ne demek istediğimi.

Dmoz’a kayıtta en önemli ilk faktör uygun bir kategori altında bağlantı eklememizdir. Çok çeşitli kategorilerden en uygun olanını bulup işleme başlıyoruz. Diyelim ki benim sahip olduğum tarzda bir web günlüğünüz var.

İzleyeceğimiz yol;

Top>World>Türkçe>Toplum>İnsanlar>Kişisel Sayfalar>Web Günlükleri

Şeklinde olmalı. Kategorimizi seçtik.

Sağ üstte bulunan “adres öner” bağlantımıza tıklıyoruz.

Site adresi kısmına sitemizi http:// kullanarak yazıyoruz. Örn: http://kenancanol.com

Site başlığı kısmına sitemizin resmi adını yazıyoruz (Dikkat, ad soyad ile oluşan site isimlerini Soyad, Ad şeklinde yazmanızı tavsiye ederim ) Tamamen büyük harfler kullanmayın, kelimelerin sadece baş harfini büyük yazmaya özen gösterin.Örn: Canol, Kenan

Site açıklaması bölümü en önemli bölümlerden birisidir. Şimdi söylediğimiz gibi biz insanlara fayda amaçlı çalıştığımız için aşırılığa kaçmamalıyız. Yani açıklama kısmına “Muhteşem yazıların bulunduğu görmeniz gereken bir site” demek yerine daha mütavazi bir açıklama yazmamız isabetli bir karar olur. Bu konuda eklenmiş diğer sitelerin neler yazdığına bakarsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz. Örneğin; Yazarın hayata dair yazılarını yayınladığı bir web günlüğü.

E-posta adresi kısmına eğer varsa eklediğiniz alan adına ait bir e-posta adresi yazın.

Doğrulama kodunu gönderdikten sonra artık beklemeye geçiyoruz. Haftada bir kontrol ederek eklenip eklenmediğinizi görebilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kolay gelsin.

One thought on “Dmoz a Nasıl Kayıt Olurum”

  1. UFukweb says:

    Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir