Fragman Nedir ? Ne İşe Yarar ? Fragman İzle

Fragmanlar film hakkında önemli bilgiler veren ve film seçiminde vazgeçilmezler arasında yer alan argümanlardandır. Bir film hakkında fikir sahibi olabilmek için illa ki filmi izlemeye gerek yok, bu açıdan büyük zaman kaybına uğrayabilirsiniz. Hele bir de film istediğiniz düzeyde değilse o zaman sinirlenebilirsiniz bile – olmaz demeyin kendimden biliyorum.

Bu nedenledir ki fragman izlemek film hakkında küçük tiyoların yanında efektler, oyunculuklar, mekan-zaman gibi bilgileri de bize vermekte. Fragmanın işlevsel özelliği bu şekilde, bir de kelime anlamına bakalım. Fragman kelimesi fransızcadan geliyor ve sözlük olarak “bir sonraki program, filmi tanıtmak için o programdan, filmden gösterilen örnek parçalar” anlamına geliyor. Türkçe karşılığı ise parça ve tanıtmafilmi.

Fragman deyince aklımıza nedense hep sinema filmleri geliyor. Peki sadece sinema filmlerinin mi fragmanı olur ? Tabii ki hayır. Fragman sinemaların yanında, tv şovları, diziler, çizgi-diziler gibi seri şekilde sunulan programlara ad ait olabiliyor.

Fragman henüz vizyona girmemiş bir yapıma ait olabileceği gibi, vizyonda olup bir sonraki bölümü açıklayıcı nitelikte de olabilir. Örneğin vizyona henüz girmemiş olan Hazal Kaya’nın yeni dizisine ait olan Son Yaz fragmanı size gelecek olan film hakkında bilgi verebilir. Görüyoruz ki fragman ile oyuncuları da tanıyabiliyoruz.

Vizyonda olup bir sonraki bölüme örnek olarak ise Suskunlar dizisine ait olan fragmanı izleyebilirsiniz. Yani demem o ki, fragman hem yapım öncesi hem de yapımın bölümleri arasında sizlere ekstra bilgiler katabiliyor.

Aslında fragmanlarla gün içerisinde de sürekli ilişki içerisindeyiz. Çünkü reklam olarak nitelendirdiğimiz dizi ve programların tanıtımlarının bulunduğu televizyondaki kısa videolar birer fragmandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir