Friv Oyunları

Friv ne demek diye sorabilirsiniz, tam anlamını nasıl açıklayacağım bilmiyorum ama oynayacağınız friv oyunlar için bunu zaman geçirmek ve eğlenmek için yorumunu yapabiliriz. Bir kaç kez internette oyun oynamanın ehemmiyetinden özellikle de çocuklar için gerekliliği ve gerek oyun gerekse oynanacak site seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmiştim. Benim için birinci öncelik site içeriğinin absürd reklamlarla bezenmemiş olması. Nihayetinde flash oyun siteleri genel anlamda -15 yaşa hitap ediyor. Bu da demek oluyor ki sitenin reklamlarının yanında oyunlar da gerekli hassasiyeti korumalı.

Friv oyunları diye bahsettiğim oyunlar ise tamamen eğlence amaçlı ve yediden yetmişe her kesimden insanın zaman geçirmek için oynayabileceği oyunlardır. Amaçsız anlamını söylemek istemiyorum çünkü her eylemin bir amacı olur değil mi (: Bu oyunlarda amaç anlamını herhangi bir göreve bağlı kalma olarak varsayarsak amaçsız diyebiliriz. Yani sadece eğlence odaklı oyunlardır friv oyunları.

Bir kaç örnek vereyim; biraz önce oynadığım oyun gemisi adlı oyun ile size ait olan bir gemi ile rakip gemileri batırmaya çalışıyorsunuz, gittikçe zorlaşan oyunda illa ki bir amaç doğrultusunda hareket etmeniz gerekmiyor. Size ait olan alana başka gemilerin girmesini engellemeye çalışıyorsunuz. Yok eğer amaçsız iş yapmam diyorsanız gönderin bir arkadaşınıza “kaç gemi vurdun” hesabı yapın (:

Armor Games adlı oyunda ise size ait olan uçak ile düşmanlarla savaşa başlıyorsunuz. Dogfight yani it dalaşı olarak bildiğimiz uçak kapışmasını da yapabilirsiniz. Bunun yanında akrobatik hareketlerle oyun ayrı bir zevkli oluyor. Oyunlarda en sevdiğim özelliklerden biri ise kazandığınız paralar ile uçağı ileriki seviyelere taşıyıp geliştirilmiş özellikler kazandırmak.

Friv oyunları derken ne demek istediğimi aşağıdaki video ile de anlayabilirsiniz. İyi eğlenceler.

One thought on “Friv Oyunları”

  1. Batman Oyunları says:

    Oyun sitesi güzelmiş beğendim. Tasarım bakımından da kaliteli gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir