Google Gözlük Çılgınlığı !

İlk kez robocop ile tanıştım bu teknolojiyle. Herhalde kilometre taşıydı o dizi. Robocop teknoloji harikası olarak duruyor olabilir ama benim en çok ilgimi çeken kaskıydı. Karizması bir yana dursun kaskta bulunan gözlük sayesinde çevreyle etkileşimli sanal dünyanın kullanılması harika bir buluş. Daha sonra ise Iron Man ile modernleştirilerek kullanıldı bu düşünce. Denir ya önceden hayal olan fikirler şimdi gerçek. Mesela uzay yolculuğu ya da daha öncesinde hava yolculuğu. Şimdi ise teknoloji devi Google yeni bir hayali gerçekleştirme peşinde. Project Glass!

Google artırılmış gerçeklik gözlüğü diye bahsedilen bu cihaz sayesinde gerçek dünyadaki görüntülerle sanal dünyayı birleştireceksiniz. Gözlük şeklinde görünen bu aletle çevrenizin fotoğraflarını da çekebiliyorsunuz.

Artırılmış gerçeklik nedir ?

Sanal dünya ile gerçekliği birleştiren bir teknoloji bu. Şu anda kullanılan bir teknoloji, örneğin savaş pilotlarının kullandığı kasklarda gerçek dünyayla etkileşimli sanal bir görüntü sağlanıyor. Ancak günlük kullanıma uygun hale getirilmesi biraz meşakkatli iş. Bunun da altından Google gibi dev kalkar ancak.

Bakalım ilerde neler göreceğiz ?
https://youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir