Hava Durumu Hakkında

Son zamanlarda hava durumunda çok keskin değişiklikler yaşanıyor. Buz gibi soğuklardan sonra şimdi de sıcakların geleceği ve yavaş yavaş bahar havasına girileceğinden bahsediliyor. Peki bunu bilim insanları nasıl yapıyor? Gelin biraz bu konu üzerinde duralım ve kısaca da olsa hava durumu hakkında biraz bilgi edinelim. Hava Durumu Nedir?  Hava durumu belirli bölgelerde iklimden ve dünya atmosferinden kaynaklana çeşitli hava olaylarının belirlendiği atmosfer koşullarıdır. Bir bölgede havanın yağmurlu, güneşli, bulutlu, karlı gibi çeşitli kavramlarla insanlara sunulmaktadır. Hava durumunu inceleyen bilim dalı ise metrolojidir. Hava durumu belirli dereceler ve çeşitli şekiller ile gösterilir.  Bilgilendirmeler televizyon, radyo ve internet gibi teknolojik aletler ile yapılır.

Hava Durumu Nasıl Ölçülür?

Hava durumunu ölçerken sadece bir yönteme bağlı kalınmaz. Hava durumunu öğrenmek için 1 den fazla işlem yapılması gerekir. Bu işlemlerden bazılarını sayacak olursak; öncelikle bölgelerdeki sıcaklık gölge çıktığı zamanlarda ölçülür. Ardında rüzgarın geldiği yön ve şiddeti belirlenir.  Bu işlemden sonra bulutların şekilleri, hareket ettikleri yönler ve yoğunluklarına göre yorumlanarak hava durumu tahmin edilir. Günümüzde bazı araçlar ile de hava durumu ölçülse de tam bir sonuç alınamadığından pek fazla tercih edilmemektedir. Hava tahminleri hiçbir zaman kesin değildir fakat yüksek bir oranda yapılan tahminler gerçekleşmektedir. Gelişen teknoloji ile bu oran yaklaşık %82 oranında doğru tahmin olduğunu göstermektedir.

Hava Durumu Neden Ölçülür?

Hava durumu ölçülmesi için birçok sebep vardır. Bunlardan bazılarını söylemek gerekirse; hava durumunu ölçmekte ki temel sebep insanları hava durumu hakkında bilgilendirmek ve işlerini ona göre ayarlamasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra yol yapım çalışmaları, tarım faaliyetleri, çeşitli etkinlikler sebebiylede ölçülmektedir. Aynı zamanda doğal olaylar, coğrafi olaylardan bilgilenmek ölçüm yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir