Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

11 ayın sultanı. Hali vakti yerinde her Müslüman’ın üzerine farz olan bir ibadet. Hali vakti yerinde olan diyorum ama sağlık sınırlarını zorlayıp kendi hayatını riske atanlar var, bu çok ciddi bir sorun. Eğer sağlık problemleriniz varsa mutlaka ve mutlaka bir doktora göründükten sonra oruç tutmaya başlayın. Hele ki bu yaz sıcaklarında.

Ramazan, yaklaşık 30 yılda bir denk geliyor galiba yaz aylarına. Yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle de tutulan orucun zamanı bir hayli uzuyor. Hem uzun vakit hem de sıcaklar nedeniyle inanılmaz derecede sıvı kaybı yaşanıyor. Bu kaybın yerine konmasının gecikmesi de sağlık sorunları olanlar bir yana normal insanları bile sarsacak düzeyde olabilir. Gün içerisinde sürekli hareket halinde olan ve oruç tuttuğu zaman bu -mecburi- hareketlerinden mahrum kalacak derecede sorunlarla karşılaşan kişilerin orucu tutması pek hoş karşılanacağa benzemiyor.

Ben tutarım diyebilirsiniz, orası sizin kendinizi tanıyıp tanımadığınızla alakalı. Ancak kalıcı bir hasarda önünüzdeki yıllarda oruç tutamayacağınızı da hesaba katıp ona göre hareket edin.

Oruç tabii ki yerine getirmemiz gereken ibadetlerden. Benim gibi gün boyu sandalyede oturup hiç bir iş yapmadan iftarı getirenlerdenseniz e bir zahmet tutun.

Farz.

He bir de inanmayanlar var. Olabilir, kişinin aklı ve mantığıyla örtüşmeyen bir durumdur. Ama…

Oruç olup ibadetini yerine getirmeye çalışanlara laf dokundurup hele bir de dalga geçenler var ki onlara söyleyecek bir çift sözüm var.

Öğrendikleri iki bilimsel kelimeyle insanları alt edebileceklerini zanneden insanlıktan nasibini alamamış tiksinç mahlukatlar. İnanmıyorsan inanmıyorsun be adam, ne diye gelip inancını yaşamaya çalışan masum insanın aklına girmeye, onu yobaz, ağzı kokan köylü diye yaftalamaya çalışıyorsun ?

Önce insan olacaksın, elin ecnebisi Müslüman misafiri oruç tutuyor diye gizli saklı yemek yerken, sen neden akıllı bir insan gibi davranmayıp ülkedeki yüzde 90 Müslüman insana ibadet etmek için aç kalan yobaz insan muamelesi yapıyorsun be terbiyesiz.

Bilim benim yolum dedikten sonra, yine inandığın bilimin açıkladığı orucun insan vücuduna faydalarını hiçe sayarak neden kendinle çelişiyorsun dangalak adam ?

Pardon unutmuşum, senden başka akıl ihsan sahibi yok değil mi bu memlekette, tabi gülüm, tabi canım tabi bitanem benim. Hadi bakalım şimdi git adam gibi, inanmayan ama inananlara saygı gösteren arkadaşlar gibi davran.  Yoksa her türlü kaybeden sen olacaksın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir