İnternet Bağlantı Hızı Testi

Günümüz şartlarını göz önüne alınca bağlantı hızının ne kadar değişken ve sinir bozucu olabileceği aşikar. 8 mb diye aldığımız internet anında 1 mb ‘e düşebiliyor. Arayıp şikayet ettiğinizde sorun hemen düzeliyor. Bu durum beni daha da çileden çıkarmaya yeter de artar bile. Demek ki sorun bazen bende ya da hatlarda değil servis sağlayıcıda. Ama suçu her zaman servis sağlayıcıya atmamak gerek. Çünkü aynı hattı paylaştığımız komşularımız dahi kullandığımız interneti yavaşlatabilirler.

Tabi burada servis sağlayıcının hatası da var, altyapı sağlamlaştırmadan hizmet vermek pek normal bir davranış değil. Her ne kadar suçu kendimizde aramaya kalksakta insan bir yandan bunu kabullenemiyor (:

İnternet Hızı Testi


Dedik ki bu internet hızı insanı çileden çıkaracak düzeye gelebiliyor. Hele de benim gibi online oyun düşkünü biriyseniz ping  süresinin uzaması bilgisayarı kaldır pencereden at dedirtiyor adama. Ancak burada küçük bir ayrıntı var. Birilerini suçlamadan önce kanıt bulmanız gerekiyor. Bağlantınızın yavaş olması servis sağlayıcısından kaynaklanan bir sorun mu yoksa kullandığınız uygulamanın bir sorunu mu ?

İşte bu noktada harici bir internet hız bağlantı testi yapmanız gerekiyor. En meşhur servis sağlayıcısının bağlantı testini şahsen kullanmıyorum. Kullanmam da. Size önereceğim test sitesi ise speedtest.net. Uzun yıllar bu sistemi kullandığım için sürekli geliştirildiğini söyleyebilirim. Son zamanlarda ping testini de uygulamaya sunan site gerçekten işe yarar nitelikte.

Dediğim gibi yurt dışı lokasyonlu sitelerle ya da bağlantılarla zaman geçiriyorsanız bu sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. Dünyadaki belirli noktalarla sizin bulunduğunuz yerin arasında bağlantı hız testi yapabilirsiniz. Böylece sorun sizde mi yoksa servis sağlayıcıda mı daha rahat anlarsınız.

Daha sonra birilerine laf geçirmek daha kolay olacaktır.

Kalın selametle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir