İSTANBUL DİYETİSYEN

Çağımızın hastalığı olarak da görülen obezite, günümüzde birçok kişinin sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucu karşılaşabileceği büyük bir kilo problemidir. Kişilerin sağlıksız ve dengesiz beslenmesi sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık, kişilere son derece önemli sağlık problemleri yaşatabilmekte ve yaşam kalitelerini ve sürelerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Dünyanın birçok yerinde obezite riskiyle karşı karşıya olan milyonlarca insan bulunmaktadır. Başlıca sebeplerinin sağlıksız ve aşırı yağlı gıdalarla beslenme, dengesiz beslenme olduğu obezite, insan hayatında büyük bir risk teşkil etmektedir. Yapılan çalışmalar şişmanlık oluşumunda kalıtım ya da genetik fakörlerin de % 25 – % 40 oranında rol oynadığını göstermiştir. Kilolu kişilerin çocuklarının şişman olma olasılığı, normal kilolu insanlara oranla 2 – 3 kat daha fazladır. Anne ve babası şişman olan çocukların erişkin yaşta şişman olma olasılığı % 80 olarak saptanmıştır. Sağlıklı yaşam sürmek isteyen şişman kişilerin, bir an önce zayıflayarak yaşam kalitelerini yükseltmeleri gerekmektedir. Besin eksikliği ya da birtakım rejimlerle kilo kaybederek şişmanlığın yavaş yavaş azalması anlamına gelen zayıflama, başlangıç ağırlığının %10’unu geçmediği sürece bir belirti göstermez. Diyetisyen, kişiye kilo alma ya da kilo verme konusunda yardımcı olmak için hizmet veren kişidir. Kişilere en uygun kilo verme yolunu belirleyerek birtakım diyet programları düzenleyen diyetisyenler, kişilere fazla kilolarından kurtulmaları için ya da kilo alabilmeleri için birtakım rejim ya da beslenme programları uygulatırlar.

Bir diyetisyene başvurarak diyet yapılması, kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetten çok daha sağlıklıdır. Aksi takdirde yapılan yanlış diyetler, kalıcı rahatsızlıklara davetiye çıkartabilir. Obezitenin en ideal tedavi yöntemi, günlük kalori alımının kısaltılmasıdır. Birçok ülkede görevini yerine getiren diyetisyenlere ülkemizde de sıkça rastlanmaktadır. Kulak estetiği sayısı bakımından oldukça zengin illerimizden birisidir. Binlerce kişi bu diyetisyenlere düzenli olarak giderek sağlıklarını kontrol altına almaktadırlar. Beslenme insan vücudunda sinirlenme, terleme, ishal, kabızlık gibi çeşitli değişimler meydana gelebilmektedir. Başvuran kişilere diyetisyen randevu vererek gerekli aralıklarla kişilerin sağlık durumlarını kontrol eder ve gerekli gördüğü diyetleri gerekli kişilere uygulatarak yaşam kalitelerini arttırmalarına yardımcı olur. Daha detaylı bilgi almak için gözaltı torba   sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir