İzlediklerim Spartacus

Film ve dizi izlerken seçici davrandığımdan ve zor beğendiğimden bahsetmiştim. Zorunda kalmadıkça her diziyi izlemediğimi belirtmek isterim. Zorunda kalmak biraz abartılı duruyor ama bir arkadaş kesinlikle izlemelisin dediği vakit kendimi zorunda gibi hissediyorum, muhakkak bildiği bir şey vardır. Yunan mitolojisi ve eski uygarlıklara merakım vardır, hatta üniversite kütüphanesinden temin ettiğim mitoloji ve nartlara
ait kitaba başlamak üzereyim. İlgi alanım bu yönde olunca titan ve gladyatörlerin konu olduğu film ve dizilere de bir ilgi oluşuyor. Filmler 90-120 dakika arasında olduğu için pek doyamıyorum bu tür öğelere. Bu yüzden bir dizi arayışına girdim ve Spartacus ile tanıştım.

Biraz sonra yazacaklarım spoiler içeriyor olabilir ama genel olarak konuyu anlattım lütfen keyfinin kaçacağını düşünenler okumasın.

Spartacus

Spartacus

Spartacus Blood And Sand adlı ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor. Konu ise şu şekilde;

Spartacus Trakyalı bir askerdir ve sık sık baskın yedikleri ve yağmalandıkları Getaelar’ı yok etmek için Roma ordusuyla beraber hareket etmek zorundadır. Savaştan kısa süre sonra Getaelar farklı bir hamleyle doğuya yani Spartacus’un köyünün olduğu yere doğru çekilmektedirler. Roma ordusu komutanı Gaius Claudius Glaber ise ordunun batıya doğru gitmesini emreder. Emre itaat etmeyen Spartacus Glaber dışında yanındaki Roma askerlerini öldürür ve köyüne doğru ilerler. Ancak köye vardığında Getaelar çoktan yağmalamışlardır köyü. Yağmadan kurtulan Spartacus’un eşi Sura ve Spartacus sabaha karşı Roma askerleri tarafından ele geçirilir ve Spartacus köle olarak alınır. Sura ise Suriyeli bir tüccara satılır. Spartacus arenada idam sırasında herkesi şaşırtarak Solonius’un 4 adamını öldürür ve Batiatus tarafından satın alınır. Spartacus, Batiatus’un gladyatör okulu olan Ludus’da karısını bulmak için savaşmaya başlar ve bu sırada Spartacus bir efsane olacaktır.

İlk sezondan sonra Spartacus’u canlandıran Andy Whitfield’ın kansere yakalanması nedeniyle dizi çekimleri 6 bölümlük bir 2.sezon ile devam etti. 2.sezon diyorum ama bu sezon Batiatus’un gladyatör okulunun başına gelme hikayesini anlatıyor. Bu sezonda yani Spartacus Gods Of The Arena’da Capua şampiyonu Crixus’un yükselişini ve Batiatus’un yaşayan efsanesi Gannicus’un alaycı ve harika savaşlarını izleyebilirsiniz. İlk sezonda bulunan bazı sorulara da güzel bir cevap olarak hazırlanan Gods Of The Arena 6 bölüm ancak anlatılacaklar güzel bir şekilde dile getirilmiş.

3.sezon olan Spartacus Vengeance’ı henüz izlemedim. Ama muhakkak izleyeceğimi belirteyim. Ne yazık ki Andy Whitfield hayatını kaybetti ve dizi bir başka Spartacus karakteriyle devam ediyor.

Ayrıca belirtmek isterim ki dizi ağır bir şekilde +18 görüntüler içeriyor. Tek başına ya da ahbaplarla izlenebilecek bir dizi bana göre, aksi bir durum kötü sonuçlar doğurabilir (:

İyi seyirler diliyorum.

One thought on “İzlediklerim Spartacus”

  1. TheKorsans says:

    Spartacus Vegatance’nin ilk bölümünü izlerken daha kardeşimde vardı yanımda.İzlemez olaydım tüm psikolojisi 0 oldu çocugun 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir