İzliyorum : House M.D.

Kişisel zevklerimi dikkate alarak dizi ve film seçimleri yapıyorum. Örneğin mitolojiyi sevdiğim için Titanların Öfkesi adlı filme gitmiştim, MARVEL karakterlerini sevdiğim için Iron Man, Hulk, Captain America, Thor filmlerine ve Avengers’e gittim. Kendi tarihimi merak ettiğim için açtım Türk Mitolojisini araştırdım ve başka bir zaman Fetih 1453 adlı filme gittim. Yani bir şeyleri yaparken amacı doğrultusunda yapmaya çalıştım. Tabii bunun yanında eğlenmek ve zaman geçirmek de var. Türk dizisi “Leyla ile Mecnun” haricinde izlemediğimi söylemiştim galiba, gereksiz uzatılmış sahneler olsun, içi boş diyaloglar olsun, sadece milleti oyalamak için çekilmiş arsız sahneler olsun, sürüsüne bereket bayağı ve kuruntu dolu Türk dizileri.

Yabancı diziler böyle değil demiyorum ama aralarından seçip izlemeye çalıştıklarım da boş diziler değil. İçi boş olsa kabuğu kaliteli, kabuğu boş olsa içeriği kaliteli yapımlar. Bizde sadece bir ya da iki dizi sayabilirken yabancı dizilerde bir çok yapım sayılabilir. Zaten öyle de hastası değilim yabancı dizilerin,  Prison Break ile başladığım izleme sürecinde The Big Bang Theory ile devam ettim. South Park’tan sonra bir kaç bölüm Spartacus izledikten sonra dedim “aga bu ne böyle ?” ve oradan uzaklaştım. Arkasına The Walking Dead ve sonrasında House M.D.

House M.D.

Yani toplasam 5. diziyi izliyorum (Spartacus hariç)

Hepsini öneririm, gerçekten güzel diziler (South Park bir kaç bölümü atladım, kişisel görüşlerime aykırı. Spartacus ‘u direkt atlayın, hatta hiç yokmuş gibi devam edin). Şimdi izlediğim ise House M.D.

Dr. Gregory House

Doktor Gregory House,  New Jersey’deki Princeton-Plainsboro Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda uzman ünlü bir doktordur. Hasta seçimi konusunda kendi kriterlerine göre hareket eden House, ilginç bulduğu vakalarda ortaya attığı farklı görüşlerle tepki toplasa da çoğu zaman haklı çıkıyor ve hastalarının hayatlarını kurtarıyor.

Sherlock Holmes okuyucusu ve izleyicileri House M.D. izlediklerinde aradaki benzerlikleri ve atıfları anlayacaklardır. Bir kaçından bahsedeyim, Dizideki Wilson karakteri House’un yakın arkadaşlıkları Holmes ve Dr. Watson arasındaki arkadaşlığa benzer şekilde. House bacağındaki ağrıyı dindirmek için vicodin kullanırken Holmes ise kokain bağımlısı. Farklı benzerlikler için vikipediye kısa bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Medikal alanda çalışanlar ve bu alanda yapılabilecek espri konularına hakim olabilen kişilerin izlemesi gereken bir dizi. Sadece eğlenme amaçlı değil izlerken bir kaç fikir kapabileceğiniz bir yapım. Boş vakitlerinizde birer ikişer bölüm izleyebilirsiniz. Ama fazla izlemek beni bıktırıyor. Bu yüzden günde ya da iki günde bir bölüm izliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir