Kolorektal Tümör Nedir ?

Kolorektal kanser, kolon (kalın bağırsak) ve rektum içini döşeyen normal hücrelerin değişmeye başladığı, kontrolsüzce büyüdüğü ve artık ölmediği bir hastalıktır. Hücrelerin büyümesi kanseröz olmayan bir polip şeklinde başlayıp zaman içerisinde kanseröz bir tümöre dönüşebilir. Kolorektal kanser genellikle kolon ve rektumun içini döşeyen hücrelerden başlayarak adenokarsinom adı verilen bir tümör oluşturur. Kolorektal kanser ABD’de kadın ve erkeklerde üçüncü en sık tanı konan kanser tipidir.

Kolorektal Kanser

Kolorektal Kanser

Kolon ve Rektumun İşlevleri Nelerdir ?
Kolon ve rektum vücudun atıkları işleme yeteneğinde önemli bir rol oynayan kalın bağırsakları oluşturur. Kalın bağırsaklar, mide ve ince bağırsaklar tarafından sindirilen yiyecekleri dışkıya dönüştürür. Dışkı anüs yoluyla dışarı atılır.

Evre Ne Demektir ?
Evre kanserin nereye yerleştiğini, yayılıp yayılmadığını, eğer yayıldıysa nereye yayıldığını ve vücuttaki diğer organları işlevlerini etkileyip etkilemediğini tanımlamak için kullanılır. Kolorektal kanserin beş evresi vardır. Evre 0 ‘dan Evre IV (dört) ‘e.

Kolorektal Kanser Nasıl Tedavi Edilir ?
Kolorektal kanserin tedavisi tümörün büyüklüğüne ve yerleşimine, kanserin yayılıp yayılmamış olmasına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Kolon kanseri genellikle rektum kanserinden farklı şekilde tedavi edilir. İlerlememiş kanserin tedavisinde tümörü çıkartmak için uygulanacak cerrahi ilk seçenektir.

Kanserin tekrarlamasını veya matastaz (kanser hücrelerin bulunduğu yerden başka dokulara yayılması) yapmasını engellemek için kemoterapi, ışın tedavisi, hedefe yönelik tedavi (kanserin büyüme ve gelişmesine katkıda bulunan arızalı gen ve proteinleri hedefleyen tedavi) ve metastazların çıkartılması için cerrahi girişim gibi ek tedaviler uygulanabilir.

One thought on “Kolorektal Tümör Nedir ?”

  1. Ahmet Aka says:

    Faydalı Bilgiler için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir