MicroSD Hafıza Kartı Şifremi Unuttum ?

Bu unutkanlık benim başıma çok işler açacak. Sınavlara çalışırken kullanacağım bir kaç dosyayı telefona atacaktım. Hazır slayt görüntüleme yazılımı varken çok da rahat oluyordu çalışmak. Ama telefonun usb kablosunu 900 kilometre ötedeki evimde unutunca direkt bilgisayara bağlayamadım. Dedik kart okuyucuyla hafıza kartını takalım ona atarız. Hafıza kartını taktım bilgisayar tanıyor ama sürücüyü açmıyor. Aygıt hazır değil hatasını verip duruyor. Tam sinirden kafayı yiyecektim ki hatırladım. Şifreyi değil, şifre koyduğumu. O yüzden açılmıyormuş. Şifreyi değiştirme gibi bir hamle yapayım dediğimde ise öyle baktım kaldım ekrana. Şifre var ama ne ?

Unutmuşum işte. Öyle o anda “anaa şifre koyuluyomuş, dur bi şifreleyim şunu” deyip uyduruk bir şifre koyunca unutuyor insan haliyle.

Hafıza kartının içindekilere ulaşabiliyorum ancak yeni veri atamıyorum. Atacağım veri boyutu yaklaşık 150 mb olunca telefondan internete bağlanıp indirmek de pek mümkün olmuyor.

Araştırmaya başladım, bir kaç yazılım önermişler şunu yapın bunu yapın diye ama açık söylüyorum alayı fıs. Hiç biriyle uğraşmayın. Eğer hafıza kartınızda çok çok önemli bilgiler (sanki memleket meselesi) bulunuyorsa bu yöntem canınızı yakar benden söylemesi.

Ne yapıyoruz ?

Hafıza kartımızı biçimlendiriyoruz. Dikkat edin hafıza kartı diyorum. Telefonu biçimlendirip rehber ve ayarlarınızdan olmayın durduk yere. Şu an kullandığım 5800 için söylüyorum. Şunları yapmanız yeterli.

Uygulamalar>Dosya yöneticisi>E:Hafıza kartı (açın)>Seçenekler>Hafıza Kartı Seçenekleri>Biçimlendir

Bu yolu izledikten sonra bir kaç saniye içerisinde hafıza kartınıza format atmış oluyorsunuz. Tekrar şifre isteyebilir. Bunun için format attıktan hemen sonra telefonu kapatıp açın. En azından ben böyle hallettim sorunu.

Umarım faydalı olmuştur.

Kolay gelsin.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.