Oyunlar ve Çocuk Gelişimi

Oyunlar sadece zaman geçirmek için değil farklı yönlerden düşünmenize de olanak sağlayabilecek materyallerdendir. Örneğin bulmaca oyunları  yardımıyla hayatınızda karşılaştığınız küçük dahi olsa problemlere farklı bir çözüm getirebilirsiniz. Belki yetişkinler için bunun pek bir faydasından söz edemeyiz ancak küçük yaştaki çocuklar için ufak problemleri kendi başlarına çözmelerinin ne denli önemli olduğunun önemini saymakla bitiremeyiz.

Olgular arasındaki ilişkileri saptayabilme, renk-düzen uyumu, parçaları yerine koyma gibi bir çok zihin egzersizini yaratıcılıkla birleştirip azami düzeyde faydalı olabilir oyunlar, çocuklar için.

Tabii her oyunu da oynatmamak gerek. Piyasada bedava oyunlar adı altında bir çok uygunsuz içerik barındıran oyun dağıtımı var, sizin yapmanız gereken ise bu oyunlara önceden göz atıp hangisinin sizin çocuğunuz için doğru ve uygun olduğunu belirleyip daha sonra onu oynatmanız olacaktır.

Ateş ve Su

Örneğin Ateş ve Su oyunu. Tahmin edebileceğiniz üzere iki karakterden oluşuyor oyun. Ateş ve Su. Bu iki karakter yapı olarak birbirine tamamen zıt ancak oyun içerisinde bu iki karakterin uyumu çocukların önyargılarını yıkmak için ya da önyargılı yaklaşmamaları için önemli içerikler barındırıyor. Görsel açıdan da önem verilerek hazırlanmış olan oyun kısa zamanda çocukların beğenisini kazanıyor. Zıt karakterlerin ortak hareketleri dedik, böylece çocuklar dış görünüşe bakıp, anlaşılamayan sorunları daha iyi analiz edebilecek.

Peki gerekli olan sadece zeka oyunları mıdır ?

Tabii ki hayır. Sürekli aynı odak üzerine yüklenmek bir süre sonra çocuğu sıkacak ve bir kaçışa yöneltecektir. Bu çok önemli bir sorundur. Çünkü yapması gerekeni yapmamak ile yapması gerekenden kaçmak çok farklı şeylerdir. Bu yüzden çocuklarınıza zeka oyunlarının yanında eğlenceli vakitler geçirebileceği, bir nevi çerez niyetinde olan diğer oyunları da oynatın. Yarış oyunları olsun, aşırıya kaçmamak şartıyla savaş oyunları olsun, kız çocuklar için giydirme oyunları , bebek oyunları olsun. Çeşitlilik bu anlamda iyi olacak ve çocukları sıkmadan daha iyi gelişmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir