Resimlerinize Eski-Karartma Efekti Verin

Resimlerle oynamak eğlencelidir, zaman geçirmek ve hayal gücünüzü çalıştırmak için birebirdir. Eğer vektörel çizim yapmıyor ve kişisel olarak bu işle ilgileniyorsanız ismine aşina olduğunuz Adobe Photoshop yazılımını kullanabilirsiniz. Basit bir kaç hamleyle resimlerinize kaliteli efektler verebilirsiniz. Deneme yanılma yoluyla öğrenmek bu işi öğrenmek ve öğrendiğinizi unutmamak için iyi bir yöntem. Ancak bazı basit işlemler için deneme yanılma yolundan ziyade yapılmış çalışmalara göz atmak ve internetten derslere bakarak yapmak daha iyi. En azından zaman kazancı. Basit olduğu için de tekrar yapmanız için dersler aramanıza gerek kalmaz.
Şimdi göstereceğim basit bir iki işlemle resimlerinize eski-karartma efekti verebilirsiniz.

Bir resim açalım. Ve katmanlar sekmesinden katmanı kopyalayalım. Bunun için kısayol tuşu olan Ctrl+J tuşlarını kullanabiliriz.

İlk aşama

Üstte bulunan katmanımızın karıştırma seçeneklerinden karışım modunu hafif ışık olarak seçiyoruz.
Hafif bir değişiklik olacak resimde.
Şimdi yeni bir katman oluşturuyoruz. Ctrl+N ile oluşturabilirsiniz. Bu katmanı #000c4b rengiyle dolduruyoruz. Sonrasında katmanın karışım modunu dışlama olarak değiştiriyoruz. Farkedilir bir değişiklik oldu resimde.

İkinci aşama

İşlem bu kadar. Ancak daha farklı efektler vermek için son işlemi tekrarlayabilir ve filtre galerisinden farklı efektler uygulayabilirsiniz. Örneğin benim uyguladığım bir kaç işlem;

Son işlemin tekrarlanmış hali

Çapraz tarama efekti

One thought on “Resimlerinize Eski-Karartma Efekti Verin”

  1. A.Samet says:

    Güzel bir bilgilendirme olmuş okulda bu dönem grafik eğitimi kapsamında photoshop görüyorum benim için faydalı oldu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir