SEO Nedir Ne Değildir ?

Arama Motoru optimizasyonu yapılan siteler ve seo .Seo yani Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarında yapılan aramalar sonrası, ilk sayfalarda yer almak amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür. Arama Motoru Optimizasyonu seo, en temel anlamıyla; internette bulunan arama motorlarında sitenizi üst sıralarda yer almak için site içi ve site dışı yapılan iyileştirme çalışmaları olarakda söylenebilir. Bu çalışmalar siteler üzerinde farkedebiliyor, kurumsal siteler için, e-ticaret siteleri için ve bireysel siteler için farklı seo çalışmaları yapılabiliyor.

Kurumsal seo sitenizde yapacağınız kod değişiklikleri sonucu ve site dışı yapılacak işlemlerden sonra arama motorlarında konuya uygun olarak üst sıralarda yer almak için kullanılır.

İnternet’in gelişim süreci içinde kendini genişleten Arama Motoru Optimizasyonu kavramı özellikle 90’lı yılların sonunda devrim niteliğinde bir değişim göstermiştir ve bu değişimle birlikte seo uzmanı kavramı ortaya çıkmıştır.

Google mühendislerinin ilk düşündüğü şey doğru sonuçlar elde etmek. Peki bu nasıl olabilir?

 • Web standartlarına uygun bir web sitesi: Kod yapısı, başlık yapısı, başlık etiketleri (h1, h2 vb.) …
 • Web teknolojilerinin kullanıp kullanılmaması: XML site map çıktısı veriyor mu? Tasarım ve kod yapısı özgün mü? CSS ile güçlendirilmiş div’ler mi yoksa table mı kullanılmış? Html5 odaklı snippet ürünler bulunuyormu, Sunucu lokasyonu, eşsiz IP konusu, site açılma hızı Domain adı ve marka olup olmadığı vs…)

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

You may also like...

4 Responses

 1. Muhammed ÇELİK dedi ki:

  Çok kısa olmuş , bu konu için 100 tane böyle makale yazsan yetmez 🙂 Google 200 ‘ den fazla kritere göre sıralamaları belirliyor 🙂

 2. cem dedi ki:

  Kısa olabilir ama amacına ulaşmış bana göre öneml olanda bu

 3. faruk dedi ki:

  200 den fazla kriterimi varmış. hadi ya 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir