Sizce Dünyadaki Su Miktarı Ne Kadar ?

İlk iki paragrafı direkt olarak çeviriyorum;

***

Bildiğiniz gibi; Dünya, üzerinde su bulunduran bir mekan. Ama bu suyun miktarı ne kadar ? Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 70’i sularla çevrili ve okyanuslar ise bu oranın yüzde 96.5 ‘ini oluşturuyor. Geri kalan yüzde 3.5 ‘i ise su buharı, denizler, nehirler, göller ve buzullar şeklinde. Ayrıca Dünya üzerindeki su, toprak nemi ve akiferler (yeraltı suyunu tutan ve ileten kayaç ortamı) gibi farklı yapıdaki alanlarda da bulunuyor. Buna siz ve köpeğiniz de dahil.

Su hiç bir zaman durağan değildir ve neyse ki bu durum su döngüsü sayesinde bizim lehimize. Gezegenimiz suyu bir ortamdan diğerine çeşitli yollarla takviye ederek sürekli bir denge halinde olmasını sağlıyor. Su döngüsü sayesinde bu tür takviyeler olmasaydı tükenmiş halde olurduk.

***

Kendimi Tuncel Kurtiz gibi hissettim bir an 😀

Amerikan Jeoloji Araştırmaları Merkezi elindeki verilere dayanarak bir döküman hazırlamış ve bu dökümanı beynimize beynimize sokmak için ilginç bir fotoğraf oluşturmuş. Bu fotoğrafta Dünya üzerindeki suyun Dünya’ya kıyasla ne kadar olduğunu görebiliriz. Şaştım kaldım ne diyeyim.

Paragrafın orjinaline ulaşmak ve dahasını okumak istiyorsanız buyrun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir