Umudunuzu Kaybetmeyin

Çocuğu olmayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan tüp bebek yöntemi günümüzde en son teknoloji standartlarında uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüp bebek yönteminde üç aşamadan oluşur bu aşamalar şöyledir:

1. Anne adayının yumurtlama döneminin verimini artırmak için verilen ilaçlarla çok sayıda yumurtayı oluşturmak ve bu yumurtaları canlı canlı anne adayında alma işlemidir.
2. Bu aşama da anne adayından alınan yumurta hücresi baba adayından alınan sperm hücresi ile buluşturulur ve yumurta hücresi döllenerek embriyoya dönüşür. Bu embriyoların sayısı genelde 6 ila 8 arasındadır.
3. Bu aşamada ise laboratuar ortamında meydana getirilmiş embriyolar anne adayına transfer edilir. Transferden sonra aradan tam olarak 11 ya da 12 gün geçmesi durumunda gerekli test yapılırsa sonucun pozitif ya da negatif olduğu net bir şekilde anlaşılır.

Tüp bebek yöntemi uygulanırken anne adayının dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

  • Anne adayının yumurtlama döneminde gerekli hormon yüklemesi yapılarak anne adayının yumurta sayısını artırmak için uygulanan ilaçların vaktinde alınması, varsa iğnelerin zamanında enjekte edilmesi önemlidir. bu ilaçlar doktorun söylediği zaman diliminde yaptırılmalı ve günü sarkmamalıdır.
  • Tüp bebek transferi döneminde stres faktörü oluşturacak her şeyden uzak durmalı, kaygı,sıkıntı veya üzüntüye neden olabilecek her ortamdan kendimizi korumalıyız.
  • Korkulara yenik düşmemeli ve ümit var olmalıyız. Olumsuz sonuçlar düşünmemeli fakat çok da ümitlenmemeliyiz.( fazla güven hayal kırıklığı da yapıyor ziyadesiyle)
  • Temkinli davranmalı ve tedbiri elden bırakmamalıyız
  • Bu dönemde bol bol dinlenmeli ve yorucu işlerden uzak durmalıyız.
  • Tüp bebek transferinde bütün uygulamalarda doktorların işini kolaylaştırmalıyız.
  • Doktorların sözünden çıkmamalı ve kendi başımıza karar vermemeliyiz.

Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçları sadece kullanılan ilaçlar veya yöntemler getirmiyor.Öncelikle tedavi öncesinde nerede tedavi göreceğiniz hakkında ve tedaviyi gerçekleştirecek hekim hakkında araştırma yapmalıyız.Tüp bebek tedavisi öncesi gerekli olan bilgiye ulaşmak için ünlü doktor Prof.Dr.Bülent Tıraş tarafından hazırlanan www.bulenttiras.com sitesini inceleyebilir ve tüp bebek tedavisi hakkında tüm bilinmeyen ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.Halen Maslak Acıbadem hastanesinde bebek sahibi olamayan çiftleri tedavi eden Prof.Dr.Bülent Tıraş’a online olarak ulaşabilir ve danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir