Virüs Trojan ve Solucan Farklılıkları

Biliyor muydunuz bilgisayarınıza musallat olan zararlı yazılımlar neden virüs, trojan ya da solucan olarak adlandırılıyor ve bunların farkları neler? Belki bu yazıya kadar hepsinin aynı olduğunu zanneden arkadaşlar vardır. Bu yüzden kısa kısa açıklamalarla bunlar arasındaki farklara değinelim. Çoğu arkadaş bilgisayarına bulaşan zararlı yazılımların hepsini virüs olarak tanımlıyor. Ancak çözüm yolunu belirleme açısından zararlının ne olduğunu iyi bilmek gerekiyor. Çünkü bu isimler bu arkadaşlara boşuna farklı verilmemiş. Sağlık alanında ihtisas görmem dolayısıyla gerçek ve sanal zararlılar arasındaki benzerliklerin aşırı derecede benzerliğini farketmem ve ilişki kurmam zor olmuyor. Gelin bakalım neymiş bu farklılıklar.

Virüsler: Bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsler gerçek anlamda biyolojik virüsler ile çoğalma açısından benzerlik göstermektedir. Tek bir dosya ile başlayan bulaşma, bazen o dosyayı aktif ettiğinizde bazen de kendiliğinden başlıyor ve hızla tüm bilgisayara yayılıyor. Açıkçası bir kez virüs bulaşmış bir bilgisayara format atmadan güvenemiyorum. Çünkü bu meretler kanser gibi, bir kez bulaşınca makine iflah olmuyor. Ne kadar güçlü bir antivirüs kullanırsanız kullanın bir yerlerde saklı kalabiliyorlar. Bu yüzden korunma fazı mutlak derecede önem arzediyor. Hastalandıktan sonra değil hastalanmadan önce önlem alın.

Casus Yazılımlar

Bilgisayarınız tehlike altında olabilir!

Trojanlar: Truva filmini bilirsiniz ya da duymuşsunuzdur. Trojan ismi Truva Atı ‘ndan geliyor. Bu zararlılar kendilerini size yutturmaya çalışıyorlar. Yani size kendilerini bir crack dosyası ya da ilginç bir yazılım edasıyla sunuyorlar ve bu yazılımları aktif hale getirdiğinizde eğer antivirüs yazılımınız gerekli güncellikte değilse bilgisayarınız enfekte oluyor. Bu yazılımlar bilgisayarınızı açık bir hedef haline getirip çoğu zaman da çökmesine neden oluyorlar. Antivirüs yazılımınız ile sıkı bir çalışmayla temizlenebilirler.

Solucanlar: Solucanlar sizin dosyayı aktif edip etmediğinize bakmayıp kendiliğinden yayılan zararlı uygulamalardır. Dağılımları kendi kendilerini kopyalamaları sonucu olur ve bir virüs gibi çalışabilirler. Solucanlar genellikle işleri aksatmada büyük pay sahibidirler.

Antivirüs diyoruz bu yanlış anlaşılabilir. Antivirüs yazılımı sadece virüs değil, trojan, solucan, spyware, scareware gibi diğer zararlı ve casus yazılımlara karşı da etkilidir.
Ancak tekrar ediyorum, hasta olmadan önce mutlaka önleminizi alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir