Windows 8 .Net Framework 3.5 Kurulumu

Geçen hafta Windows 7 olan bilgisayarım için yeni çıkan Windows 8 sürümünü satın aldım. Microsoft farklı bir kampanyayla 2 Haziran 2012 ‘den sonra satın alınan bilgisayarlar için Windows 8 Pro sürümünü 29 TL’ye satışa çıkardı, tarih farketmeksizin ise alabileceğiniz Windows 8 Pro sürümü ise sadece 129 TL.

Windows 8 bu zamana kadar çıkmış en ucuz Windows sürümü. Yeni bilgisayarımı Haziran’ın ortalarında aldığım için bu kampanyadan yararlanma fırsatım oldu ve 29 TL’ye orjinal Windows 8 satın aldım. Satın aldık almasına ama henüz yeni bir işletim sistemi olduğu için bir çok hata da vardı neyse o konumuz değil zaten her salı standart güncellemeler yapıldığı için zamanla daha iyi bir hal alıyor.

Bu yazıda Windows 8 ‘in artılarına eksilerine değinmeyecektim ancak bir kaç hoşuma giden/gitmeyen nokta belirtmek istiyorum.

Öncelikle yeni Windows 8 şu ana kadar piyasaya çıkmış olan en hızlı işletim sistemi, şöyle diyeyim, Windows 7 ile iken bilgisayarımın açılış hızı neredeyse 1 dakikaya yakın iken Windows 8 yükledikten sonra 15’e kadar sayınca çoktan açılmış oluyor. Şaşırtıcı derecede hafif bir işletim sistemi. Kapatırken ise 5’e kadar saymanız yeterli (: Bilgisayarı açtığınızda sizi öncelikle metro arayüzlü başlangıç ekranı karşılıyor, eğer ki bilgisayarı genelde internet ya da standart küçük uygulamalar için kullanıyorsanız başlangıç ekranı sizin için hayli yeterli.

Bir diğer gözüme çarpan hatta suratıma tokat atan nokta ise “başlat” butonunun olmaması, önce tepkiye neden olsa da sonradan zaten başlat butonunu çok sık kullanmadığınızı farkettiğinizde sorun olmaktan çıkıyor.

Windows 8 ile birlikte herhalde diye düşünüyorum ulaşılabilirliğe önem verilmiş, öyle ki ekranda hiç bir ikon bulunmamasına rağmen istediğiniz uygulamaya istediğiniz anda ulaşabiliyorsunuz. Örneğin fare imlecini ekranın sağ üst köşesine götürdüğünüzde çeşitli ayar sekmeleri çıkıyor, sol alt köşede başlangıç ekranı ve masaüstünüz arasında hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Sağ alt köşede Windows Vista ile standart hale gelmiş olan masaüstünüze direkt geçiş yapabilirken sol üst köşede ise arka planda çalışan uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Yani diyeceğim o ki Microsoft bu sefer kullanıcı için gereksiz olan ya da şöyle söyleyeyim, standart bir kullanıcının neredeyse ömrü boyunca bir kaç kez gireceği ayarları saklamış ve daha çok kullanılan uygulamaları ön plana çıkarmış gibi.

Ayrıca yenilenmiş “görev yöneticisi” de hayli hoşuma gitti. Artık bilgisayarınıza daha çok hakim olabiliyorsunuz.
Şu an için gözüme çarpan tek eksik nokta ise sürücülerle tam anlamıyla performans alamıyorsunuz, bu da ileriki zamanlarda donanım üreticilerinin gidermesi gereken bir konu.

Neyse lafı uzattım, konumuza dönelim.

Windows 8 bazı uygulamaları çalıştırmak için .Net Framework 3.5 kurmanızı istiyor ve kurmaya başladığınız anda ise internet bağlantısı gerektiren bir pencere açılıyor. İnternet bağlantınızın olmadığını varsayarak .Net Framework 3.5 ‘i nasıl kurabileceğinizi anlatalım.

Öncelikle elimizde bir Windows 8 CD’si ya da imajı olmak zorunda. Windows 8 kurulum dosyalarının içinde bulunan .Net Framework 3.5 dosyalarını bilgisayarımızda uygun yerlere havale ederek bu sorunu aşacağız.

Şu adımları takip edin.

Önce C sürücümüzde “net35” adlı bir klasör oluşturalım.

Şimdi Windows tuşu+R ‘ye basarak şu komutu girelim.
(Kodu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz ama sürücü isimlerini kendinize göre düzenleyin)

xcopy G:\sources\sxs\*.* c:\net35 /s

Burada G sürücüsü Windows 8 CD’min ya da imajımın olduğu klasör, C ise “net35” klasörünü oluşturduğum harddisk sürücüm.

Bu kodu kullanmanızı öneririm çünkü bazı sistem dosyaları klasik kopyala yapıştır mantığıyla kopyalanmıyor ve kurulum esnasında hatayla karşılaşabiliyorsunuz.

Sonraki işlem olarak CMD komut penceremi açıyor ve şu satırı yazıyorum.
(CMD penceresine yapıştırmak için ctrl+v yerine sağ tıklayıp yapıştır demeniz yeterli olacaktır)

Dism.exe /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:c:\net35 /LimitAccess

Girdimizi çalıştırdığımızda kurulum başlayacaktır.

Dikkat : Eğer ilk aşama yerine direkt olarak kopylarsanız şu hatayla karşılaşmanız muhtemeldir.

C:\Windows\system32>dism.exe /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:c:\temp\sxs/LimitAccess

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.2.8250.0

Image Version: 6.2.8250.0

Enabling feature(s)
[===========================65.8%====== ]

Error: 0x800f0906

The source files could not be downloaded.
Use the /source option to specify the location of the files that are required to restore the feature. The file location should be either the root dire
ctory of a mounted image or a component store that has the Windows Side-by-Side directory as an immediate subfolder.

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log

Bu yüzden direkt kopyalama yerine bahsettiğim yöntemi kullanarak kopyalayın.

İşlem bu kadar, umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir