3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü

1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak benimsenmiştir. Bununla birlikte Dünya çapında etkinlikler yapılmaktadır. Bu etkinlikler tamamıyla ücretsiz olup gönüllü esasına dayanmaktadır.

Gün içerisinde kaç tane engelli vatandaş veya çocukla karşılaşıyorsunuz bilmiyorum ama dünya genelinde olduğu gibi bizim ülkemizde de engelliler bulunmaktadır. Onları ilk gördüğünüzde fark ettiğiniz şey engelleri oluyor ve eminim ki uzun bir süre boyunca bundan rahatsız olarak yaşıyorlardır. Dik ve acıyan bakışlardan yani. Bilmeniz gerekiyor ki onlar için engeli oluşturan da engeli ortadan kaldıracak olanda bizleriz. Bazı engeller bireyin kendi ihtiyaçlarını giderebilecek durumda olmasıyla birlikte, belli bir kesimde yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor. Bunu yerine getirmek adına gönüllü ve as kadrodan oluşan eğitim kurumları ellerinden gelebilen her yardımı yapmaya çalışıyorlar. Yeteri kadar zamanınız var ve çevrenizde böyle eğitim kurumları elbette vardır. Gönüllü olarak en azından 1-2 saatinizi ayırmaktan bir zarar gelmez.

Ülkemizde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Ulusal Engelliler Veritabanı (ÖZVERİ)’na kayıtlı engelli sayısı 1.559.222 olarak belirtilmiş. Bu rakam dünya çapında 1 milyarı aşıyor, dünya nüfusunun yaklaşık %15’ini oluşturuyor. Sayıları durumun ciddiyetini ve yardımın gerekliliğini anlayabilesiniz diye paylaşıyorum. Bir ipin ucundan da tutma sırası belkide size gelmiştir. Belkide siz destek olacak birini arayan kişilerdensiniz.

Ayrıca bu gün benim doğum günüm tam olarak 3 aralık 1991, her sene doğum günümle beraber uluslar arası olarak kutlanan bir güne de şahit oluyorum. Tüm engelli vatandaşlarımızın ve engelli kardeşlerimiz engelliler gününü kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir