Bağkur Borç Sorgulama İşleminin Kolay Yolu

Bir zamanlar esnaf, sanatkar ve bağımsız çalışanların (bakkal vb.) sosyal güvenliklerini sağlayan ve en son Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile diğer sigortalarla aynı çatı altında birleşen Bağkur günümüzde işlerliğini yavaş yavaş yitiriyor. Günümüzde hala SGK’lıyım yerine Bağkurluyum veya SSK’lıyım terimlerini duyuyoruz ancak bu kavramlardan artık uzaklaşarak tek başına SGK çatısı altında olduğumuzu hatırlamamız ve kendimizi düzeltmemiz gerekmektedir.

Peki eskiden Bağkurlu olan insanlar şimdilerde Bağkur ile olan işlerini ne şekilde halledecek derseniz, internetten bağkur sorgulama sitesi aracılığı ile bağkurdaki bütün bilgilerini (prim, borç vb.) öğrenebilmektedirler. Bağkur sorgulama sitesinden kasıt, Bağkur SGK’ya bağlandığı için SGK nın resmi web adresi üzerinden bu işlemler gerçekleştirilecektir. Bu adres üzerinden Bağkurlu vatandaşlar emekliliklerine ne kadar zaman kaldığını, key ödemelerini, primlerini, rapor paralarının ne kadar olduğunu, rapor paralarının yatıp yatmadığını ve daha fazla bilgiyi öğrenebilirler. Tek yapmaları gereken sgk.gov.tr adresine girmek, ardından E-SGM Hizmet Sorgulama ekranına girerek TC Kimlik No, birkaç kimlik bilgisi ve güvenlik kodunu girerek sistemdeki bilgilerini incelemektir.

Bağkurluların prim borcu olduğu zaman (60 gün ve daha fazla) yakınları da sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için de bağkur borçlarının zamanında ödenmesi büyük öncem arz etmektedir. Bağkurluların eskiden kalma borçları yine SGK web adresi üzerinden bağkur borç sorgulaması yapılarak öğrenilebilmektedir. Bazen bağkurluların borçlarının silindiği ile ilgili haberler de medyada çıkmaktadır. Son durumda gerçekte borcunuzun olup olmadığını ya da ne kadar borcunuzun olduğunu sitemizden (www.sskgunsorgulama.com) öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir