Bayrak Firmaları

Öncelikle kısaca bayrak kelimesinden bahsetmek istiyorum. Bayrak bir milletin simgesi olabileceği gibi bir firmaya , kuruluşa , şirkete de ait olabilir. Bayrak kelimesi öz Türkçe bir kelime olup sözlükte ile “bir ülkeyi ya da kurumu temsil eden renkli kumaş” anlamını taşıyor. Kelime kökenine inildiğinde ise aslının “batrak” olduğunu görülüyor. Eski Türklerde toprağa saplanan ve üzerinde beyliklerin sembollerini taşıyan resimler , renkli iplerle süslenen mızraklar kullanılırdı. Bu mızrakların uç kısımlarında ise yine beyliği simgeleyen başlıklar takılırdı.

Toprağa saplanan mızrak anlamına gelen bayrak, daha sonra milli duyguların en net bir şekilde taşındığı bir mertebeye yüceltilmiş ve milletler arası kutsal bir varlık haline getirilmiştir.

Ayrıca milletlerin ordularında kullanılan bayraklar da bulunmakta olup bir milletin varlığı ver birliğini yansıtan başlıca unsurlar arasına girmiştir. Öyle ki şu an dünya üzerinde bayraksız resmi bir devlet bulunmamaktadır. Bu da bayrağın bir oluşum için ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Bu bağlamda, şirketler tarafından da kullanımı yaygınlaşmış ve temel anlamda bahsettiğimiz kurum ve kuruluşlara aitliğin simgesi haline gelmiştir. Günümüzde bir çok firma kendine ait bayrak / flama bastırıyor ve çeşitli mekanlarda hem reklam hem de mekan aitliği bildirmek için kullanıyor.

Araştırmalarım sonrasında bir kaç önemli bilgiye ulaştım. Biliyorsunuz ki her milletin bayrağı belirli standartlara göre üretilir. Örneğin Türk Bayrağı’nın üretim standardı aşağıdaki gibidir. Yani hiç bir bayrakçı kendi standartlarını kullanarak bir milletin bayrağını üretemez , basamaz.

turk-bayragi-olculeri

Görüldüğü gibi sadece görüntüden ibaret olmayan bayrakların üretimi esnasında en küçük ayrıntıya bile dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bayrak bahsettiğimiz üzere bir milletin / devletin / kurumun en önemli unsurlarından biridir ve gelişi güzel basılamayacak derecede önem arzetmektedir.

Günümüzdeki kuruluşların neredeyse tamamına yakını bayraklarını belirlemişler ve logolarını bu bayraklar üzerine basarak gerek kurumlarının önlerinde gerekse reklam amacıyla dağıtım yapmak suretiyle kullanmaktadırlar. Bir çok firmanın artık bölgesel özellik kazanması ve yerel hitabın genellenmesi ile bayrak konusunda yaygınlaşan kullanım söz konusu. Özellikle global şirketlerin bu konudaki hassasiyetini görebilirsiniz. Kurumsal yapılanma ve kimlik edinme süresi içerisinde farklı misyon ve vizyonlarını yansıtan tasarımları barındıran bayraklar ulusal kimliği de yansıtmaktadır.

Örneğin bir bayrağa bakarak o kuruluşa ait bir çok fikir edinebilirsiniz. Gerek çıkış noktası gerek şirket misyonu ve görevlerini lanse eden logolar barındırmaları şirketin toplumda bilinen bir kimlik kazanması ve saygın bir yer edinmesi için önemli olabilir.

Bayrağın millet , şirket ya da kurumlar için öneminden kısaca bahsettik. Kısaca diyorum çünkü sadece bayrak kelimesinin tarihsel gelişimi adına ciltlerce kitaplar yazılabilir.

Türkiye’de bayrak basma işini profesyonel bir şekilde yapan firmalar da mevcut. Sadece ülke bayrakları değil, bayrak ihtiyacı olan herkes için gerekli sistemleri kullanarak basım yapıyorlar.

Tasarımsal açıdan da bayraklar;  kırlangıç bayrak , saçak bayrak, gönder bayrağı, dijital bayraklar, fors bayrakları gibi çeşitlere sahip. Örnek sayısını daha artırabiliriz. Bayraklarda ki bu çeşitlilik kullanım alanını da genişletiyor. Örneğin sokaklarda gördüğümüz bayrakların bir çoğu kırlangıç bayrak. Devlet kuruluşlarında gönder bayrağı ve fors bayrakları yer alıyor. Yine bahsettiğim üzere bu bayraklar da belirli standartlara göre basılıyor. Ancak boyut olarak istenen ölçüler kullanılabilir. Örneğin evinizin bir duvarını bile komple Türk Bayrağı ile döşeyebilirsiniz.

Bu konuda uzman firmalar hakkında gelecek dönemde bir yazı daha yazmayı düşünüyorum. Zira bayrak basımından kullanımına azami derecede önem verilmesi gereken bir konu. Kutsal bir varlık.

Şimdilik bahsetmek istediklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

2 yorum

  1. Elka Tabela   •  

    paylaşım için teşekkürler

  2. İzmir Bayrak İmalatı   •  

    bu güzel paylaşım için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir