Bir başka açıdan oyun sektörü

Bir çok kişinin karşılaştığı durumdur, can sıkıntısına ne yapacağını şaşırır, en sonunda kendini oyunlara verir. İlla ki flash oyun olacak değil, biliyorum uzun süredir flash oyun oynuyorum diyorum ama oyun deyince sadece onlar gelmiyor akla değil mi (:

Zamanında bir çok oyunu denedim, oynadım, hatta bir çok kritik eleştiri yapacak düzeye geldiğime de inanıyorum. Örneğin piyasaya bir yeni oyun çıktığında eğer ki daha önceki sürümlerini oynamışsam, ya da oynamama gerek kalmayacak bir senaryoya sahipse (devam oyunu olmadığından bahsediyorum) bir çok kez eleştiri yaptığım olmuştur. Şimdi sadece bir konu üzerinden yürümek istiyorum. İnanıyorum ki bir çok oyun sever de buna benzer düşünceler besliyordur. Fanboyluğa girmeden yazayım.

Şimdi şöyle zamanında çok kaliteli oyunlar çıkarken neden şimdi oyun sektörü sadece üret – sat mantığı üzerine kurulu bir yapı inşa etme çabası içerisinde ?

99 yapımı Half-Life şu an bile tat veriyorken, neden bir CoD (mw2 ve öncesini tenzih ediyorum) bu tadı vermiyor ?

Tamam, her şey grafik değil diyorsunuz da, abicim Half-Life grafikle mi efsane oldu ? Tamam zamanının ilerisinde bir yapıya sahip, yeni bir sistem ama ben bu oyunu geçen oynadım yine aynı tadı aldım ? Senaryosu hala çözülebilmiş olmasa da oynatıyor kendini. Bilmiyorum belki de eski alışkanlıklardandır.

Adamlar alın size silah oyunu yaptım silah oyunları oynayın diyor çatapat sesleriyle sıka sıka ilerliyoruz. Yani hiç mi değişmez bir oyunda silah sesleri, 3 seri oldu e insaf artık.

Sadece FPS değil, diğer tüm oyunlarda durum böyle.

Alın en başta Need For Speed serisi. Most Wanted’dan sonra “ulan tam oyun olmuş” diyebileceğiniz bir yapım var mı ? Belki bir nebze Carbon öne çıkıyor ama o da Underground izinden gidip modifiye otomobil kullanımı yüzünden.

Parasını verip oyun alıyoruz, sürdüğümüz araba havada 78 kere takla atıyor yere düşüyor tam gaz devam. Olmaz, değişin, değiştirin.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir