Bu sınavı da atlattık çok şükür

Bu senenin ilk stajı olarak aldığım ve söylentilere göre 4.sınıfın en kapsamlı ve bu kapsamın hakkını verir derecede zor olduğunu duyduğum pediatri stajından çıktık. Ama nasıl çıktık bir de bana sorun.

3. sınıfın sonuna kadar bir çok bütünleme sınavına girdim. Tek ders sınavına da girdim ama hiç birinde pediatri sınavının finali kadar stres yaptığımı hatırlamıyorum. Neden böyle olduğu hakkında biraz açıklama yapayım.

Pediatri stajı; çocuk hastalıkları hakkında çok detaylı bilgilerin, bilinmesi gerekenlerin olduğu bir staj. Konuların yüzeyel anlatıldığında dahi öğrenciyi son derece zorlayan, bunu şöyle açıklayayım, 90 adet not var, her notta ortalama 15 sayfa var arka ve ön yüzü dolu şekilde. Her sayfada 6 slayt var. Tamamı olmasa da yüzde 90 slaytı bilmemiz gerekiyor. Bu da ortalama 90*15*6=8100 slayt. Hadi ben ağabeyimi kırmayayım resim ve gereksiz kısımları çıkarayım. 6000’e çekeyim. Aşağısı kurtarmaz abi.

Bu bahsettiğim şeyler yüzeyel bilinmesi gerekenler. Bunlar arasındaki ilişkileri ve temelde yatan sebeplerin bilinmesi gerektiğini de eklersek 1. , 2. ve 3. sınıfı toplayalım, eşittir 4. sınıf pediatri diyelim. Abartmıyorum.

Çok şükür atlattık. Ama şunu bir kez daha anladım, hoca etkeni inanılmaz derecede önem arzediyor. Nottan çalışmakla geçilir ama hocayla gerek sınıfta anlatım olsun gerekse birebir soru-cevap olsun, iletişim halinde olmak azami derecede fayda sağlıyor. İnsan öğrendiğini anlıyor. Karşınızdakinin bir öğretim görevlisi, doçent, profesör olması ise tecrübelerinden yararlanmada inanın çok ama çok farkediyor. Düşünsenize 40 yılını bu işe adamış insanlar size özet ve süzülmüş bilgiyi veriyor. Ne kadar cömert bir davranış olduğunun farkında mısınız ? Yıllarınızı bu işe verin, ne faydalı ne faydasız yaşayarak öğrenin, araştırın ve öğrenciye aktarın. Öğretmenlik budur. Ve çok şanslıyım ki bir öğretmen çocuğum.

Şimdilik bu kadar yazayım. Kısa bir tatil lazım (:

Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir