Doğru Diş Fırçalama ve Püf Noktalar

Biyogrofimde yazdığım gibi bir diş hekimliği fakültesi öğrencisiyim ve fakülteye ilk başladığımızda bize öğretilen şey diş fırçalama yöntemidir. Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

dis_fircasi

Öncelikle Yeditepe Üniversitesi’nin bir makalesine göre ülkemizde her 2 kişiye bir diş fırçası düştüğünü okudum. Diş macunu tüketimi bu sayıdan da az. Nüfusun %31 si diş hassasiyeti yaşıyor ve her 10 kişiden 6’sında diş çürüğü mevcut.

Temel doğru fırça seçimiyle başlıyor ki, fırçanın seçiminin fiyatla alakası yoktur, yüksek fiyatlı diye paranıza kıyıp o fırçayı almanızı önermiyorum.Gerekli standartlarda olması yeterli olacaktır. Fırçanızın liflerinin düz, aynı hizada ve uçlarının oval olmasına dikkat edin, ayrıca liflerin sertlikleri orta düzeyde olmalıdır.

Fırçalama başlangıcını siz belirleyebilirsiniz ancak herhangi bir yüzeyi atlamamaya özen göstermelisiniz. Bu durumu engellemek için önerim azı dişlerinizden başlamanızdır. Fırçanızı dişlerinizle 45 derecelik açı yapacak şekilde tutarsanız işiniz daha da kolaylaşır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta fırçanızın diş etinize olabildiğince az temas etmesidir. Bu andan itibaren başlamaya hazırsınız.

dis-fircalama-yontemi-2

Fırçanızı belirlediğiniz yerin değiştirmeden  üst dişlerde yukarıdan aşağı alt dişlerde aşağıdan yukarı süpürme hareketiyle fırçalayın. Bu hareketi en az 4 en fazla 10 kere tekrarlayın, daha fazlası dişlerinize zarar verebilir. Bu hareketi tamamladıktan sonra fırçanızı bir yana kaydırın ve hareketle birlikte sayıyı koruyarak fırçalamayı sürdürüp, işlemi tamamlayın.

Dişlerinizin iç yüzüyle dış yüzünün fırçalama işlemi aynıdır. Farklı olan nokta iç yüzeyde diş eti seviyesi dişin dış yüzeyine oranla daha yukarıdadır. Dişlerinizin üst yüzeylerini özellikler azı ve küçük azıların fırçalanma şekli daha özenli olmalıdır. Potansiyel çürük riski oluşturan kaviteler mevcuttur. Yöntem fırçanızı ezici yüzeye dik tutarak sağa ve sola bilek hareketiyle fırçalamanızdır. En son olarak dilinizi fırça yardımı ile dil kökünden ucuna doğru süpürme hareketiyle fırçalayın. Tüm işlem eksiksiz yapıldığında yaklaşık olarak 3 dk sürmektedir ki zaten diş fırçalamak için istenilen süre bu kadardır.

Çoğu birey için sabahları diş fırçalamaz alışık olmadığınız zamanlarda zor gelecektir. Dişlerinizi fırçalayamadığınız durumlarda, sert kabuklu meyvelerden yemenizi öneririm, mesela elma. Bu durumun dışında yapılacak diğer bir işlem peynir gibi bazik bir yiyeceğin tüketilmesidir. Bu besin ağız florasındaki bakteriyel asitli artıkların etkisini tamponlayarak azaltacak ve size zaman kazandıracaktır. Yinede bu yöntemlere başvurmayıp dişlerinizi fırçalamanız sağlığınız açısından yararlı olur.

Diş hassasiyeti olan kişilerin fırça seçiminde diş hekimlerine başvurmasını öneririm. Yazımı klasik olan bir sözle bitirmek istiyorum, sağlıklı gülüşler 🙂

Daha detaylı bilgi için sorularınızı eksik etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir