E-Devlet Kapısı Burada!

E-Devlet Kapısı Burada!

Tüm dünya genelinde büyük bir hız ile gelişmekte olan teknoloji insanların hayatları içerisinde gerçekleştirmekte oldukları pek çok alandaki pek çok işlemlerini gerçekleştirmeleri konusunda büyük bir kolaylık ve olanak sunmaktadır. Bu noktada ülkemizde devlet vatandaşlara daha modern, daha kaliteli ve daha hızlı bir hizmet sunabilmek amacı ile 2008 senesinden beri internet üzerinden E-Devlet sistemini vatandaşların hizmetine sunmaktadır.

Vatandaşların internet üzerinde tüm devlet kurumlarının yer almakta olduğu bu sisteme E-Devlet giriş işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ancak vatandaşların bu sisteme giriş yapmadan önce ilk olarak E-Devlet şifresi alması gerekmektedir.

Bu sayede ülkemizde vatandaşlar içerisinde tüm devlet kurumlarının uygulamalarının yer almakta olduğu E-Devlet sistemi üzerinden pek çok işlemini çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedirler. İnternet üzerinde yer almakta olan bu E-Devlet sistemi üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumundan Başbakanlığa kadar tüm devlet kurumları ve bakanlıklar yer almaktadır.

Bu sayede vatandaşlar günün herhangi bir saati E-Devlet giriş işlemlerini gerçekleştirerek çok kısa bir süre içerisinde oturdukları yerden tüm resmi işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. E-Devlet sistemi üzeride yer almakta olan tüm devlet kurumları ile ilgili tüm işlemlerini çok daha kısa süreler içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. İnternet üzerinde yer almakta olan E-Devlet sistemi sayesinde tüm resmi işlemleri gerçekleştirebilmek için mesai saatlerini beklemeye gerek kalmamaktadır. Çünkü E-Devlet sistemi üzerinden tüm resmi işlemler haftanın yedi günü yirmi dört saat gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca E-Devlet sistemi üzerinden işlemleri gerçekleştirebilmek için evden, ofisten ya da mobil cihazlar ile sokaktan gibi birbirinden farklı tüm mekanlardan erişim sağlanarak işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bu neden ile günümüzde vatandaşlar artık resmi işlemlerini gerçekleştirebilmek için genel olarak E-Devlet sistemini tercih etmektedir.

Bu noktada ülkemizin internet üzerindeki devlet kapısı olan bu sistem üzerinde yer almakta olan olanaklardan yararlanabilmek için öncelikle E-Devlet şifresi alınması gerekmektedir. Vatandaşlar internet üzerinden E-Devlet şifresi alamamaktadır. Bu neden ile vatandaşların E-Devlet şifresi almak için öncelikle en yakın bir PTT şubesine kimliği ile gitmesi gerekmektedir. Burada iki lira gibi uygun bir ücret karşılığında E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. E-Devlet şifresi alındıktan sonra vatandaşlar devlet kapısı sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgilerini girmesi gerekmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra vatandaşlar E-Devlet giriş işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Vatandaşlar günümüzde sıklıkla bu sistem ile ilgili olarak en çok E-Devlet şifremi unuttum sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktada vatandaşların E-Devlet şifremi unuttum sorunu ile karşı karşıya kalmaları halinde internet üzerinden yapabilecekleri herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Bu noktada vatandaşlar E-Devlet şifremi unuttum gibi bir sorun ile karşı karşıya kaldıkları durumlarda ilk şifreyi aldıkları gibi kimlikleri ile birlikte yeniden PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir.

PTT şubesinden vatandaşlar E-Devlet şifremi unuttum ile ilgili bir başvuru yapılması gerekmektedir. Bu noktada E-Devlet şifremi unuttum gibi bir sorunda ödenmesi gereken bir ceza ücreti bulunmaktadır. Bu ücret ödenerek yeni bir şifre alınması gerekmektedir. Bu sayede vatandaşlar yeniden E-Devlet giriş işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu gibi şifrenin dışında vatandaşlar ayrıca E-Devlet giriş işlemini farklı yöntemler ile yapmaktadır. İnternet üzerinde yer almakta olan bu sistem için E-Devlet giriş işlemi için vatandaşlar ayrıca mobil imza ile giriş, elektronik imza ve T.C. kimlik kartı ile giriş seçenekleri bulunmaktadır. Vatandaşlar bu giriş yöntemlerinden biri ile giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

www.e-devlet.biz.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir