El Terminali Nedir?

El terminalleri, çeşitli programları kullanarak sahadan veri toplamayı sağlayan taşınabilir mobil bilgisayarlardır. El terminallerinin kullanım amacı bilgi transferidir. Bilgi transferinin nasıl olacağı, el terminalinin teknik alt yapısına bağlı olarak farklılık gösterir. Mesela karekod veya barkod okutma ya da manuel olarak bilgileri girme şeklinde olabilir. Bilgi transferi el terminalleri ile online veya offline olarak gerçekleşebilir. Kısaca özetleyecek olursak el terminalleri, karekod, barkod veya manuel işlem yaparak bilgi toplar ve bu toplanan bilgiyi hatasız olarak adrese online ya da offline olarak teslim etmeye yarar. Kullanımı kolay, hızlı bir el bilgisayarıdır.
76456593_tn50_0
Günümüzde el terminalleri birçok alanda kullanılmaktadır. Genel olarak sıcak satış (araçta faturalama), soğuk satış (sipariş toplama) depo otomasyonları, market otomasyonları, sayaç okuma sistemleri (su, elektrik, doğalgaz), otopark sistemleri, restaurant yazılımları (adisyon sistemleri) gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. El terminali işimizde hız, doğruluk ve kontrolü getirmektedir. Veri toplama esnasında dokunmatik ekran, klavye, barkod okuyucu kullanımının yanı sıra RFID, kamera, GPS de sıklıkla kullanılmaktadır.
El terminali alırken ve yazılım seçerken kullanım alanımıza göre farklı makineler tercih edilebiliriz. Bu tercihi yaparken, el terminaline ne için ihtiyacımız olduğunu ve nerede hangi amaçla kullanacağımızın önceden belirlenmesi gerekir. Bunu yaparken işin profesyonellerinden yardım almak uygun olabilir. Profesyonel olmayan kişilerin yönlendirmesi sonucunda alınan el terminallerinden, istenen verim alınmayabilir. Seçimler esnasından maliyet odaklı düşünmektense, işimize en uygun el terminali modeli hangisidir diye düşünmek daha doğru olacaktır. Doğru el terminaline, doğru şekilde ulaşmak firmaya maksimum düzede yarar sağlayacaktır.
El terminalleri hakkında detaylı bilgiyi Akbarkod’dan alabilirsiniz.

2 thoughts on “El Terminali Nedir?”

  1. parke makinası says:

    paylaşım için teşekkürler

  2. toner says:

    Bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir