Emeklilik Öncesi ve Sonrası E-Devlet İşlemleri

Devleti oluşturan en önemli unsurlardan biri nüfus olduğuna göre bireylerin devlete olan güveni korunmak zorundadır. Şayet toplumda yaygın olarak güven kaybı baş göstermişse devlet için geri dönüşü olmayacak çöküş süreci de başlamış demektir devletin bireye karşı sorumlulukları da unutulmamalıdır. 

İnsan, hayatı boyunca kendini ve gelecek nesline iyi bir yaşam sunmak için çalışır çabalar ve karşılığını almak ister. Nasıl almak ister? Belli bir birikim söz konusu olduktan sonra emekli olunarak soruların cevapları bulunabilir. İnsan ne zaman emekli olabilirim ? Birey, devletin yasalarında geçerli  şartları yerine getirdikten sonra emekli olabilmektedir. Peki, nedir bu şartlar?

Bu şartlar maalesef anayasal maddelerle konuşacak olursak saymakla bitmez.
Kabataslak olarak belli bir yaş sınırını doldurmak, belirlenen sürede sigorta
primini yatırmak en önemli maddelerin başında gelir. Peki, insanlar emeklerinin
karşılığını nasıl ve nereden öğrenebilir?

Teknolojinin  sgk hizmet dökümü linkinden bütün sigorta primlerimizi gün gün görebilmekteyiz.Şu yüzyılda her şey artık o kadar kolaydır ki bütün bireysel işlemlerimiz e devlet (verimliliği arttırmak amacıyla verimli bir toplum olmanın gereği olarak ortaya çıkmıştır. Kişi ile devlet arasında dijital ortamda sürekli ve güvenli bir biçimde ödev ve yükümlülüklerin gerçekleşmesidir) ile sanal ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Devletin şeffaflaşması, devletin hızlı bir şekilde işleyişini sağlaması ve vatandaşın yönetime katılımı ve yaşamının kolaylaşması açısından e-devlet önemli bir kavramdır.

Başlık : Emeklilik öncesi ve sonrası e devlet işlemleri

kelimeler : e devlet , devlet,sgk hizmet dökümü,ne zaman emekli olurum,ne zaman emekli olabilirim

One thought on “Emeklilik Öncesi ve Sonrası E-Devlet İşlemleri”

  1. briket makinası says:

    bilgi için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir