Facebook yetenek sizsiniz virüsü silme

Facebook üzerinden kullanıcıların bilgilerini ele geçiren ve yayıldığı profiller üzerinden sahte videolar yayınlayarak diğer kullanıcılara bulaşan bir tür virüs daha türedi.

Bu seferki yayılma profillere “yetenek sizsinize katıldım” adında bir video göndererek gerçekleşiyor. Karşı kullanıcı merak edip video görünümlü ama aslında bir dosya olan yazılımı bilgisayarına indirmiş oluyor. Yazılımı açınca da maalesef bulaşıyor. Bu yüzden bilgisayarınızda mutlaka bir virüs yazılımı bulundurun ve bu tür aldatmaca yazılımları bilgisayarınıza indirmeyin.

Gelelim bu virüsün nasıl silineceğine.

Virüslü videoya tıkladığınızda bilgisayarınıza google sürücülerinde barınan bir dosya iniyor. “install_flashplayer13x32” şeklinde devam eden bir isme sahip olan dosyayı çalıştırdığınızda virüsü maalesef kapmış oluyorsunuz.

Bilgisayarınızın denetim masası, program ekle veya kaldır menüsünde sizin bilinçli olarak yüklemediğiniz bir yazılım varsa bunu derhal kaldırın. Ardından hazır kullandığınız anti-virüs yazılımıyla bilgisayarını tam bir taramayla tarayın. Eğer bir anti-virüs yazılımınız yoksa mutlaka bir tane edinin. Bu tür yazılımlar için para harcamaktan kaçınmayın çünkü sadece virüsler için değil diğer bir ton zararlı yazılım için bilgisayarınız açık büfeye dönebilir.

Anti-virüs programınızın taraması bittikten sonra spyware tarzı anti ajan türü bir yazılım da kullanarak daha sağlam sonuçlar alabilirsiniz.

Combofix adlı yazılım da bu aşamada size azami derecede fayda sağlayacaktır.

Daha sonra kullandığınız tarayıcınızda bilmediğiniz ve sizin kurmadığınız eklentileri kaldırın. Chrome için ayarlar, uzantılar sekmesine göz atabilirsiniz.

Eğer tüm bu adımlara rağmen sorun hala devam ediyorsa ve işin içinden çıkamayacağınızı anladıysanız bu işi bilen bir arkadaşınızdan yardım istemeyi deneyin. Aksi halde bilgisayarınızda aşina olmadığınız ayarları değiştirip durumu daha da kötüye sürükleyebilirsiniz.

Konu hakkında olumlu / olumsuz yorum yaparsanız diğer ziyaretçiler de işe yarayıp yaramadığı hakkında bilgi sahibi olabilirler.

One thought on “Facebook yetenek sizsiniz virüsü silme”

 1. Metehan AKDAĞ says:

  Bu virüsün sebep olduğu bir kaç noktaya da değinmek gerek. Yandex ve Chrome tarayıcılarını bulaşıyor yalnızca. Mozilla etkilenmiyor. Yandex ve Chrome’da “Uzantılar” bölümüne girilmesini engelliyor. Girdiğiniz zaman otomatik olarak kapanıyor. Ben lisanslı Kaspersky Internet Security 2013 kullanıyorum ve bu exe’yi virüs olarak algıladı hemen sildi. Lakin lisanslı “Mcafee Antivirus Plus” bu virüsü bulmuyor ve bulaşmasını engellemiyor.
  10-20lira daha az vermek için kalitesiz programlar kullanmak yerine , biraz daha fazla para verip daha kaliteli antivirüs programları tercih etmelisiniz.

  Gelelim virüsü nasıl temizlediğime;
  Regedit’de ki bütün Google ve Chrome kelimelerini içeren kayıtları sildim.
  C:\Users\ ( Kullanıcı Adı) \AppData\Local\ içerisindeki Google klasörünü sildim.
  C:\Users\ ( Kullanıcı Adı) \AppData\LocalLow içerisindeki Google klasörünü sildim.
  Program ekle kaldırdan Google Chrome’u kaldırdım.
  ComboFix’in son sürümü ile tarama yaptırdım.
  Son olarak da antivürüs ile tarama yaptırdım.

  Bilgisayarı yeniden başlatıp Chromu yeniden indirip kurdum ve düzeldi.

  Ayrıca unutmadan, bu bulaşan virüs sizin adınıza paylaşımlar yapıyor ve onları profilinizden silmenizi de engelliyor. Bu dediklerimi yaptığınızda bu sorunda ortadan kalkacaktır.
  Saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir