Film Günü (Bilim Kurgu)

Her hafta cumartesi akşamı film günü başlığıyla yayınlayacağım 3 filmi güzel bir pazar geçirmeniz adına incelemeye alıyorum. Belkide bu filmler izledikleriniz arasından olacak ancak elimden geldiğince yerinde seçimler yapmaya çalışacağım.

Sözü fazla uzatmadan filmlere geçiyorum. Bu hafta elimde bilim kurgu başlığı altında  The Wolverine ,Riddick, Pasifik Savaşı filmleri mevcut. Üçü de bilim kurgunun dışında aksiyonu bol filmler.

The Wolverine ;  IMDB’den 7 puan alması beni şaşırtmadı, X-Man serisinin alışıldık yüzü tekrar seyircilerin karşısında kendisini göstermeyi başarmış. Hatırlayacaksınız  X-Man 3 de Wolverine sevdiği kadını, Jean’ı öldürmek zorunda kalmıştı. Bu filde hala o olayın etkisindedir. Jean’ın hayalinden kurtulmaya çalışır. Dağda yaşamaktadır. geçmişte hayatını kurtardığı bir adam üzerine kendini Tokyo da bulur ve işler sarpa sarmaya başlar. Sonunda devamının çekileceği mesajını veren filmin size küçük bir sürprizi olacak. Üzülerek söylüyorum ki, mutantları görmeye alışık olduğumuz bu serinin son çekilen filmi olan The Wolverine ‘de sadece 2 tane mutant var ki bunlardan biri Wolverine. Bundan mıdır bilmiyorum aksiyon sahneleri, bir önceki filminden yani  X-Man 4 Başlangıç dan çok daha az. Yinede çizgi romandan fırlama bu karakteri seviyorsanız bu filmi de seveceksiniz.

Riddick ; 6.7 lik IMDB puanı ortalamanın üstünde bir not gibi görülüyor. Önceki filmi izlediniz mi bilmiyorum ama kısaca özetleyecek olursak. Uzayı hızlı bir şekilde işgal eden bir ulus olan Necromonger ‘ın hükümdarını Riddick öldürüyor. Bu ulusun geleneği de neyi öldürürlerse onu kazanırlar ki Riddick burada biranda o koca ulusun hükümdarı oluyor.Issız bir gezegende kendisine suikast düzenleniyor ve elbetteki ölmüyor.İşte bu film size o ıssız gezegende Riddick’in başından geçen olayları anlatıyor. Elbetteki oradan kurtulmaya çalışıyor. Her zamanki gibi dondurucu bakışlı parlayan gözleri ve karizmatik tarzıyla izleyenleri etkisi altına alıyor diyebilirim. Akıcı bir film izlerken sıkılmıyorsunuz. Ancak konusunda birkaç eksiği sizde izlerken fark edeceksiniz. Bu film de bitişinde devamının çekilebileceği mesajını vermiş yinede belli olmaz.

Pasifik Savaşları(Pasific Rim) ; IMDB’den aldığı 7.3 lük puanıyla seçtiğim filmler arasında en iyi dereceye sahip. Onca izlenilen bilim kurgudan sonra konu içinde  uzaylılar, geçitler olunca alışılmış bir hal alıyor tabi ki, bunda alışılmadık olan gökdelen uzunluğundaki savaş robotları. Genel olarak konu dünyanın devasal yaratıklar tarafından işgal edilmeye çalışılması ve bunun sonunun gelmemesi. Denizin altında açılan bir geçit Dünya’ya yaratıkların geçmesine imkan sağlamış. Buna karşılık verilip kazanılmasına rağmen, belirli zamanlarda gelen yaratıklar Dünya halkını böyle bir seçeneğe yöneltmiş. Görsellik açısından beklentilerimin üstünde karşıladığım pasifik savaşlarının, konusu alışıldık olsa da uyguladığı çözüm başarılı olmuş. Dev savaş robotları, etkileyici 🙂 Bu film bana daha önceden izlediğim Çelik Yumruklar(Real Steal) filmini hatırlattı. arasındaki benzerlik Çelik Yumruklar’ın bu film için ilham kaynağı olduğunu düşünmekteyim.

Umarın seversiniz iyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir