Geçmişten günümüze oyunların gelişimi

Bilişim sektöründe her geçen gün hızla gelişen video oyunları sadece zaman geçirmek için yapılan aktivite olmaktan çok uzaklaşmış, artık kendi başına bir alan oluşturup alt kategorileri dahil onlarca şirket tarafından yönetilen bir sektör haline gelmiştir.

Son 10 yılda inanılmaz rakamlarla bahsedilen bir medya ortamı oluşturan oyun sektörü bahsettiğimiz gibi sadece tek bir kategoriye yönelen şirketler dahi barındırıyor ve artık gerçekçiliğe adım atarak önümüzdeki 10 yıllarda da inanılmaz işlerin orta çıkması için zemin hazırlıyor.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada yediden yetmişe çok geniş bir kesime hitap etmekte olan bu sektör oyun oynamanın ötesinde geliştirilmiş teknolojileriyle oyuncuyu resmen içine çeken bir yapıya bürünmüş durumda. Bu konuda bir çok örnek verebiliriz ama gelişim açısından bir kaç oyunu değerlendirmek istiyorum. Zira sizlerinde şahit olduğunu düşündüğüm bu gelişim inanılmaz.

Need For Speed serisini hepimiz biliriz. İlk oyunu 1994 yılının Aralık ayında yayınlanan bu seride son ayak geçtiğimiz ay raflarda yerini aldı. Yanlış saymadıysam tam 18.oyunu piyasaya sürdü EA. Yani yaklaşık 20 yılda oyun sektöründe tek bir şirketin (yapımcılardaki değişiklikleri kenara bırakıyorum) sadece bir seride 18.oyununu piyasaya sürmesi günümüz dünyasında oyunların ne derece tüketilebilir olduğunun göstergesi.

Sadece yazılımsal olarak değil, donanımsal olarak da mobil cihazlar dahil PC’lerin gelişmesi, bu tablonun ortaya çıkışında hazırlayıcı en önemli faktörlerden. Bir oyunun yapım sürecinden tutun son kullanıcıya ulaşıp, kullanıcının söz konusu oyunu hedeflenen kalitede oynamasına kadar bilgisayar ve işlemciler gibi bir çok donanımı en önemli bir kaç faktör içerisinde sayabiliriz.

Toparlayacak olursam. Oyun sektörü geçmişten bugüne nasıl geldiyse, bugünden geleceğe artan bir ivmeyle (ki sanırsam bu daha da hızlı gelişeceği anlamına geliyor, tam bahsetmek istediğim şekilde) gelişerek devam edecek. Bize de bu işten ayrılan payı alıp zevkle oyun oynamak kalıyor heralde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir