Google Chrome İndir

Google Chrome, Blink motorunu kullanan, Google tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bir web tarayıcısıdır.

İlk sürümü, beta olarak 2 Eylül 2008 tarihinde, Microsoft Windows işletim sistemleri için sunulan yazılım, resmi stabil sürüm olarak 11 Aralık 2008 tarihinde kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Şubat 2013 tarihli bir ankete göre, Google Chrome, %37′lik kullanım oranı ile, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olarak adını yazdırmıştır. Net Applications ise, Chrome’u Internet Explorer ve Firefox’tan sonra, 3. sıraya koymaktadır.

Eylül 2008 tarihinde, Google Chrome’un kaynak kodları, açık kaynak kodlu bir proje olan Chromium adıyla sunulmuştu ve Chrome sürümleri bu proje üzerinden yürütülmekteydi.

Google yöneticileri, aslında bir tarayıcı savaşı başlatmak istemiyordu. Ancak bazı Mozilla Firefox geliştiricilerinin Google kadrosuna katılmasıyla planlar değişti ve eski Firefox gelişticileri, Google Chrome‘un tabanını oluşturmaya başladı.

Google Chrome ilk kez, 2 Eylül 2008 tarihinde, Windows XP ve üzeri işletim sistemleri ile uyumlu olarak, 43 farklı dilde, beta olarak sunulmuştu.

Beta sürümü ile %1 gibi bir kullanım oranına erişen Chrome’un OSX ve Linux uyumlu sürümleri, 4 Haziran 2009 tarihinde duyurulmuştu. 2009 yılının Aralık ayında, OSX ve Linux için geliştirilen Chrome tarayıcısı piyasaya sunuldu.

Hem Windows’u, hem de OSX ve Linux’u destekleyen ilk resmi sürüm olan Chrome 5.0 ise, 25 Mayıs 2010 tarihinde duyuruldu.

Chrome, 2010 yılında, Avrupa Birliği kullanıcılarına, Microsoft Windows için tavsiye edilen 12 tarayıcıdan birisi oldu.

7 Şubat 2012 tarihinde,  Android 4.0 cihazlar için uyumlu olan ilk Mobil Chrome versiyonu, beta olarak sunulmuş oldu. Masaüstü Chrome uygulaması ile senkronize olarak çalışabilen android yazılımı, bunun yanı sıra donanım hızlandırması da desteklemekteydi.

17 Nisan 2012 tarihinde, tüm Google Play kullanıcılarının erişime açılan Chrome Anroid sürümü, 27 Haziran 2012 tarihinde Beta statüsünden ayrılıp, resmi sürüm olarak sunuldu.

İstatistiklere göre, ülkemiz Türkiye’de en çok kullanılan tarayıcı olarak ön plana çıkan Google Chrome, günümüzde tüm dünya genelinde %34′lük kullanım oranı ile birinci sırada yer almakta ve pazar payını %33 alan Internet Explorer ve %22 pay alan Firefox ile paylaşmaktadır.

2012 yılında gerçekleşen bir  Google konferansında belirtildiği üzere, Google Chrome’un 300 Milyon’u aşkın kullanıcısı bulunmaktadır.

Google Chrome indir mek için buraya tıklayabilirsiniz!

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir