Google’dan ceza yemeniz için 50 sebep – 2

Google’dan ceza yemeniz için 50 sebep adlı yazının devamı niteliğinde olan bu yazıda öncelikle Google ceza ne demektir ve bir sitenin ceza yediği kabaca nasıl anlaşılır onlardan bahsedeyim.

Google’ın kullanıcılar için faydalı içerik sunan siteleri ödüllendirdiğinden, daha doğrusu bu kritere uymayanı cezalandırdığından bahsetmiştim.

Google ceza nedir ?

Google bilindiği üzere 2000 yılından beri kullanıcılar için en iyi ve ulaşılabilir içeriği filtreleyip sunmak için bir çok algoritma geliştirdi. Google üzerinden çeşitli başarıları elde etme amaçlı bir endüstri bile doğdu, SEO olarak nitelendirilen, Search Engine Optimization olarak açılan ve Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe’ye çevirdiğimiz bu endüstri çok geniş ve inanılmaz derecede kapsamlı bir çalışma gerektiriyor. Kodlamanın düzeninin dahi önemli olduğunu da göz önüne alırsak, SEO konusunda ihtisas alanının olması işten bile değil.

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca Google, sonuçları düzeltmede ve kaliteli arama sonuçlarını ortaya çıkarmada uğraş veriyor. Eğer kaliteli ve son kullanıcının hoşuna giden bir siteniz varsa SERP (Search Engine Result Page) ‘lerde kafaya oynamamanız için hiç bir sebep yok.

Ceza yediğimizi nasıl farkederiz ?

Google, verdiği cezaları otomatik ya da çalışanlar tarafından incelemelerde şahıs tarafından verilebiliyor. Ancak verilen cezalar site sahibine bildirilmeden uygulamaya geçiliyor. Kimi zaman Google’dan gelen bir maille uyarı verildiğinin şahidi de oldum.

Google tarafından verilen cezalar çoğu zaman direkt olarak bildirilmese de dolaylı yollardan ceza yendiğinin farkına varabilirsiniz. Bahsedeceğim maddelere dikkat ederek ceza yenmiş mi yenmemiş mi kısmen anlayabilirsiniz. Ama öncelikle şundan bahsedeyim kısmen diyorum, çünkü bir kaç madde sizin için geçerli olsa da ceza yememiş, sadece o anlık bir düşüş yaşamış olabilirsiniz.

  • Eğer bir ceza yediyseniz siteniz arama sonuçlarından kaybolmuş ya da çok gerilere atılmıştır. Tek bir kelimede dahi sonuçlar içerisinde yer almıyorsanız kuvvetle ihtimal ceza yemişsiniz demektir.
  • Sürekli kafaya oynayan sitenizin durduk yere sayfalarca geri atılması demek ceza yemiş olabileceğinizi gösterir.
  • PR değeriniz beklenmeyen bir şekilde 2 ya da daha fazla derecede düşüş göstermişse, Google size ait olan saygınlığı düşürmüş ve kısmen bir ceza vermiş olabilir. Günümüz şartlarında PR’nin çok fazla gerek olan bir kriter olmadığının da altını çizeyim.
  • Sitenizin Google ön bellek dahil tüm SERP’ten silinmesi.
  • Google arama çubuğuna “site:siteadi.com anahtar kelime” yazdığınızda sonuç alamıyorsanız ceza yemiş olabilirsiniz.
  • Eğer Google arama sonuçlarında anasayfa haricinde bir sayfanızı bulursanız (anasayfa bulunmadan diğer sayfalar) ceza yemiş olabilirsiniz.
  • Site ziyaretçilerinizin sayısında aşırı bir düşüş olduğunu farkettiğinizde cezadan şüphe edebilirsiniz.

Unutmamanız gereken nokta ise öncelikle sunucu / dns ve diğer Google dışı faktörleri gözden geçirmeniz ve emin olmanız halinde ceza ihtimaline göz atmanızdır.

Bir sonraki yazıda 50 sebebe göz atmaya başlayabiliriz.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Pingback:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir