Hint Bülbülü Yavru Bakımı

Önceki yazımda hint bülbülünden bahsetmiştim. Hatta bu türden bir çifte sahip olduğumu hatırlarsınız. Hatırladığım kadarıyla yavru bakımıyla ilgili bilgi vermemiştim. Daha doğrusu tecrübe sahibi olmadığım için bilgi verememiştim desem daha doğru olur. Biraz araştırma yapmak durumunda kaldım çünkü 3 gün önce sevimli çiftimin 3 tane minicik yavruları oldu:) Mutlu olduğumu söylemeliyim ilk defa böyle bir olaya şahit oluyorum aynı zamanda da tedirginim. Yavrular her ne kadar sağlıklı görünseler de, ebeveynlerinin 4 yumurtlama deneyiminden sonra ilk kez yavru sahibi oluyorlar. Olayları iç güdülerine mi bırakmalı mıyım yoksa bende bakım konusunda yardım etmeli miyim bilememiştim.

Böyle bir sorunun cevabını forumlardan, petshoplardan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ancak ben sizin için araştırdım soruşturdum.işte olası sorunlar ve cevapları.

İlk olarak benim tedirgin olduğum konunun cevabı. Kesinlikle sorumluluk sahibi ebeveynler olduğunu söylemeliyim. İş birliği yaparak yavru bakımını üstleniyorlar-aynı kuluçka döneminde olduğu gibi-. Ancak dişinin veyahut erkeğin yavrularla yeterince ilgilenmediğini fark ederseniz ilgisiz olan bireyi belli bir süre kafesten ayırmanızı öneriyorum. Tek bireyde yavrulara rahatça bakacaktır. Her şeyi de onlara bırakmak biraz insafsızca oluyor sanki ama sizin yapabileceğiniz şeyler yemlikleri ve suluğu düzenli olarak değiştirerek, yavrular için mama hazırlayarak, taze sebze ve meyveler vererek yavru bakımına ve gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Yavrular için mama hazırlamayı yazının sonunda anlatacağım.

Yavru tamamen dışlanırsa ben bakabilir miyim? Bu sorunun cevabı büyük bir ihtimalle “hayır” olacaktır. Yavruların yumurtadan çıktıkları yaklaşık uzunlukları 2-2.5 cm kadar, gözleri kapalı ve tüysüz oluyorlar. Bakımı üstlenmek istiyorsanız yapmanız gereken oldukça fazla şey olacaktır. Yapmanız gereken kuşları rahatsız etmeden beklemek ve düzenli gözlem yapmak. Başka bir ihtimal var mı bilemiyorum.

Yumurtaların hepsi çatlamadı yuvadan çıkartmalı mıyım? Şahsi görüşüm hiç bir şekilde yavrulara temas etmemeniz olacaktır. Bu davranış ebeveynlerin yuvayı terk etmesiyle sonuçlanabilir. Ayrıca yumurtaların çatlama süresi arasında 1 yada 2 gün olabilir. Çıkabilecek yavrunun hayatını tehlikeye atmış olursunuz. Yinede yumurtanın boş olduğundan eminseniz kuşları rahatsız etmeden yumurtayı çıkarabilirsiniz.

Yavru yuvadan düştü ne yapmalıyım? Yine kuşları rahatsız etmeden yuvaya koyabilirsiniz ve yaptığınız şeyi unlara fark ettirmemelisiniz. Açıkçası fark ettirmeden bunu nasıl yapacağınızdan emin değilim.

Yavrular için mama hazırlanması nasıl yapılır? Mama hazırlamak için çok farklı seçenekler mevcuttur. En kolay yöntem yumurta sarısıyla pötibör bisküvi karıştırılmasıyla elde edilen mamadır. Bunu mamayı zenginleştirmek tamamen size kalmış. tercihe göre bir damla bal ve buğday yağı katılabilir. Çay kaşığını geçmeyecek şekilde mısır unu ve irmik de ekleyebilirsiniz.Yine tercihe göre yumurta kabuklarını toz haline getirip mamaya ekleyebilirsiniz. Bunun yanında iyice temizlenmiş ve kuru bir şekilde verebileceğiniz yeşillik ve kuşların ilgisine göre meyveler de verebilirsiniz. Hazırladığınız mamayı haftada 1 kere vermeniz gerekiyor ve mama bozulmadan kafesten almalısınız.

Yumurtalardan yavru çıkmadığı durumlarda kuşlarınıza iyice temizlenmiş yumurta kabuğu vermenizi öneriyorum. Özellikle dişinin kaybettiği mineralleri bu şekilde geri kazanabilir ve sonraki yumurtalarının kabukları daha güçlü olur.

Fotoğraflarını çekemedim kusura bakmayın, fotoğraf çekmeye çalışınca agresifleşiyorlar bu yüzden riske atmak istemedim. Sorularınız ve eklemek istediğiniz ayrıntılar olursa cevaplarınızı bekliyorum. İyi günler dilerim.

4 thoughts on “Hint Bülbülü Yavru Bakımı”

 1. hamdi says:

  hint bülbülü bakıyorum bende ama çiftler sürekli yumurtluyolar ama bakmıolar ne yapmalıyım

 2. enes says:

  senin görmediqin bircok çiftlesme oluyodur

 3. Murat says:

  Kuşlar yumurtladı ve dışı çok yavaş hareket ediyor ve halsiz gibi bunun sebebi ne

 4. Canan says:

  Merhaba, benim hint bülbüllerimin 4 yumurtasından ikisi yumurtadan çıktı henüz ve 2 gün önce yumurtadan çıkan 2. yavruyu bugün yuvadan atmış olduklarını farkettim, farkettiğim an tekrar yuvaya koydum fakat tekrar attılar bende dışarı alıp sıcak, olabildiğince yuva hissi veren bir ortam hazırladım ve haşlanmış yumurta sarısı, un haline getirilmiş yumurta kabuğu, mısır unu ve çok az miktarda balı sulandırarak karıştırıp bir mama hazırladım. Az önce ilk defa şırıngayla (hatta şırınga fazla büyüktü daha ince bi materyalle verdim sonrasında) mamayı yavruya verdim. Sorum şu ki mamayı ne sıklıkta ve ne miktarda vereceğim hakkında hiçbir fikrim yok ve sonrasında bülbül yemini ezip sulandırarak vermeyi düşündüm. Bilgilendirebilseniz çok mutlu olurum. Sevgiler…

 5. U*m*y says:

  2 saatte 1 vermeniz gerekiyor.Bizim de hint bulbullerimiz yavrusunu atiyor beslemek istiyoruz fakat Yakinda tatile gidecegimiz icin Besleyemeyecegiz.Hayvan biz gelene kadar acliktan olebilir diye korkuyorum 😞

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir